6. Noc Muzeów – zapraszamy

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w obchodach Europejskiej Nocy Muzeów. W tegorocznej edycji Nocy Muzeów przyjrzymy się bliżej kulturze odległego, wielobarwnego Maroka. Wraz z naszymi przyjaciółmi ze Stowarzyszenia Współpracy Polsko – Marokańskiej „Africae Deserta Project” z siedzibą w Etno Chacie Topolej przygotowaliśmy wieczór pełen atrakcji.

19.05.2018 r. (sobota)

W programie 6. Nocy Muzeów:

godz. 17:00 prezentacja projektu „Górale na Saharze” – Etnochata/ Africae Deserta Project
godz. 17:30 pokaz filmów dokumentalnych w reżyserii Elwiry Surdy pt. „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”
godz. 18:00 zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem
godz. 18:30 pokaz ceremonii parzenia herbaty i degustacja oleju arganowego
godz. 19:00 „Muzyka Sahary” koncert Mustaphy El Boudani
godz. 20:00 pokaz filmu „Muzeum Utracone”

Podczas Nocy Muzeów:

Zaprezentujemy film dokumentalny w reżyserii Elwiry Surdy, zdjęcia Mateusza Jachym pt.: „Przestrzeń rzeczy niesamowitych”, ukazujący spotkanie pomiędzy beskidzkimi góralami i nomadami z Sahary. Opowiada historię niezwykłej fuzji kultur. W 2017 roku polscy górale – muzycy zostali zaproszeni na 14 International Festival Des Nomades do rodzinnej wioski muzyków zespołu Chigaga Group – M’Hamid w południowym Maroko. Pojechała Kapela DudySkrzypce – Rafał Bałaś i Marta Matuszna – Wejchenig, Kamila i Martyna Pońc – podopieczne Fundacji Braci Golec, oraz zespół Dikanda i Magda Navarrete&Andrzej Lewocki. Również w ramach projektu, Saharę odwiedzili muzycy kapeli Po Pieronie – Zuzanna Węglarz, Wojciech Maciejowski oraz Karolina Bałaś.

Gościem spotkania będzie autorka filmu Elwira Surdy – podróżnik, fotograf i filmowiec. Pracuje obrazem i dźwiękiem, często podróżuje i wraca w miejsca, z którymi wiąże się jej praca. Absolwentka animacji Społeczno-Kulturalnej na Międzynarodowym Uniwersytecie Zielonogórskim na kierunku film i fotografia, oraz Wrocławskiej Szkoły Fotograficznej AFA_PHO_BOSS, gdzie zdobyła dyplom w pracowni fotografii reklamowej. Nagrywała i fotografowała na kilku kontynentach. W Kirgistanie brała udział w Polskiej Wyprawie Narciarsko-Wspinaczkowej Chan Tengri 2004. Dokumentowała przebieg podróży, która stała się tematem filmu „chantengri.com”, dokumentu wyróżnionego na II Krakowskim Festiwalu Górskim oraz na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju. Jest autorką zdęć do wielu filmów dokumentalnych, np. „Długodystansowiec” w reżyserii Jacka Szarańskiego, „Stan Snu”, „Stan Życia”, w reżyserii Alfreda Sosgórnika. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie „Ja Hucuł” i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk. Wykonała także zdjęcia do filmów Alfreda Sosgórnika „Oczami Buddów” i „Trans”, nagrywanych w Azji, oraz „Mały Tybet”, zrealizowanego we wrześniu 2013 roku w Ladakhu. Od 2015 roku zajmuje się m.in. tematyką marokańską.

W ramach Nocy Muzeów odbędzie się koncert „Muzyka Sahary” Mustaphy El Boudani – gratka dla miłośników etnicznych brzmień.

Mustapha El Boudani – urodził się w tradycyjnej, wielodzietnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M’Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Jest członkiem zespołu Chigaga Group z Sahary, który swoją nazwę wywodzi od wysokich wydm zwanych Erg Chigaga (erg oznacza wydmę). Podczas koncertu muzyk prezentuje tradycyjny, autentyczny folklor oraz muzykę saharyjską graną w obecnych czasach (tu – gitara elektryczna). Utwory śpiewane są w języku Hassani (dialekcie Hassaniya). Piosenki opowiadają o przyrodzie, ludziach, zwierzętach, gwiazdach, miłości, Bogu, pustyni.

Biletem wstępu na tegoroczną Noc Muzeów będzie zakupiona muzealna pocztówka w symbolicznej kwocie 1 zł.

Drewniany XVII w. kościół pw. Marii Magdaleny

ul. Orkana 2, Rabka-Zdrój

Serdecznie zapraszamy!

 

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF