Zajęcia edukacyjne

I. WARSZTATY „NA SZKLE MALOWANE…”
Obejmują:

-część teoretyczną – wykład na temat historii malarstwa na szkle i jego roli w codziennym życiu mieszkańców zagórzańskich wsi, a także dawnych technik malarskich.

-część praktyczną – malowanie na szkle wzorów regionalnych.

Cena: 25 zł/os.

Czas trwania zajęć: ok. 1-1,5 h.

Wiek uczestnika: bez ograniczeń

Szkła formatu A5 przeznaczone do malowania są specjalnie przygotowane i absolutnie bezpieczne dla dzieci.

więcej zdjęć z pierwszych zajęć w galerii

II. „BESKIDZKIE PTASZKI MALOWANE – dawna zabawka ludowa”
Zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci będą mogły poznać najpopularniejsze wyroby zabawkarzy z okolic Żywca. Porozmawiamy również o rzeczywistości dziecka na dawnej wsi oraz o zabawach i zabawkach jakimi bawili się nasi przodkowie. W części praktycznej uczestnik warsztatów zdobi drewnianego ptaszka używając do tego celu własnej wyobraźni czy też inspirując się poznanymi wzorami zdobień.

cena: 25 zł/os.

czas trwania: ok. 1 h

wiek uczestnika: bez ograniczeń


III. „DAWNA WIEJSKA MODA – czyli jak się ubierano i dbano o urodę”

Zajęcia muzealne przeznaczone są zarówno dla dzieci jak i młodzieży szkolnej. Poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach poznajemy wszystkie aspekty związane z dawną modą i strojem tradycyjnym, poczynając od kanonów piękna poprzez pozyskiwanie materiałów do szycia strojów oraz zdobniczych trendów jakie panowały na wsi na przełomie XIX/XX wieku. Uczestnicy poznają również elementy tradycyjnego stroju Zagórzan oraz funkcje jakie pełniły one w dawnych obrzędach a także sposoby dbania o urodę i garderobę.

cena: 25 zł/os.

Czas trwania: ok. 1 h

Wiek uczestników: 7 lat+/dorośli

IV. „PASTERSTWO W GORCACH”
Lekcja muzealna ma na celu przybliżenie tej ciekawej gałęzi gospodarki jaką był sezonowy wypas owiec w Gorcach. Uczestnicy zapoznają się z przygotowaniami do redyku oraz zabiegami magicznymi mającymi zapewnić dobry wypas owiec. Poznają codzienne życie na hali, dawne przyśpiewki pasterskie oraz wyposażenie tradycyjnej bacówki.

cena: 25 zł/os.

czas trwania: ok. 1 h

wiek uczestników: 7 lat+/dorośli

V. Warsztaty „W świecie ludowej makatki”

Lekcja muzealna ma na celu przybliżenie tradycji haftowania ludowych makatek ściennych. Podczas zajęć uczestnicy projektują własną makatkę z własną sentencją i przy użyciu różnych narzędzi wykonują własną makatkę.

czas trwania: 1,5 h

cena: 25 zł/os.

wiek uczestników: 10 lat+/dorośli

UWAGA!!! Zgłoszenia na zajęcia muzealne przyjmujemy z kilkudniowym wyprzedzeniem od pn. do pt. w godzinach od 8.00 do 15.30, pod numerem tel. (0-18) 26 76 289, lub w siedzibie Muzeum przy ul. Sądeckiej 6 w Rabce-Zdroju.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!