Wydarzenia cykliczne

Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez rabczańskie Muzeum jest jednym z najstarszych konkursów w Polsce. Odbywa się bowiem od 1958 r. Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych bazi przekazywany jest często z pokolenia na pokolenie. Corocznie w Konkursie Palm Wielkanocnych bierze udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza plenerowa przyciąga od wielu lat liczne grono miłośników kultury ludowej. Wpływa również na promocję tradycji i folkloru Zagórzan.

 

Tegoroczna edycja odbędzie się 05.04.2020 r. o godzinie 12:00.

Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym

przez Muzeum. Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum gdzie w zabytkowym otoczeniu rozstrzygnięty zostanie konkurs.

 

 

 

Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu

Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą

 
 
 
 
 
 

 

11. kwietnia – WIELKA SOBOTA W MUZEUM

To cykliczna uroczystość organizowana od wielu lat, ma na celu  Wielką Sobotę święcenie pokarmów. Tegoroczne tradycyjne święcenie pokarmów odbędzie się 11.04.2017 o godzinie 12:00 w otoczeniu zabytkowego kościółka-Muzeum.

Podczas uroczystości regionalny zespół zaprezentuje dawne zwyczaje góralskie związane ze świętem Wielkiej Nocy.

Również w tym roku odbędzie się konkurs na tradycyjny koszyk wielkanocny w którym jury nagrodzi zarówno strojenie koszyczka jak i jego tradycyjną zawartość.

 

 

16. maj – NOC MUZEÓW

Corocznie Muzeum włącza się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów i otwiera swoje podwoje dla zwiedzających.

Wśród atrakcji zwykle wykłady etnograficzne, pokazy filmów, zwiedzanie i koncert folkowy

 
 
lipiec/sierpień – KONCERTY ORGANOWE
 
 
 
 
Muzeum jest współorganizatorem letnich koncertów organowych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka.
Barokowe organy i monumentalny chór organowy wybudowane zostały w 1778 r.
 
 
 
 
22. lipca – JARMARK w Muzeum

Ta impreza plenerowa zrzeszająca lokalnych twórców ludowych i rękodzielników odbędzie się tradycyjnie 22 lipca w święto odpustowe przy starym, XVII wiecznym kościółku w Rabce.

W tym roku podczas kiermaszu regionalnego zaprezentują swe wyroby rzeźbiarze, zabawkarze, snycerze, i rękodzielnicy z naszego regionu.

W ramach Jarmarku w Muzeum odbędą się warsztaty rękodzieła. Pod okiem twórców będzie można wykonać drewnianą zabawkę, kwiaty z bibuły. Na ciekawych świata czekają warsztaty składania papieru techniką origami i warsztaty kreatywne: biżuteria z guzików.