Wydarzenia cykliczne

IMPREZY CYKLICZNE 2017 r.
09. kwietnia – 59. KONKURS PALM WIELKANOCNYCH

59. Konkurs Palm Wielkanocnych organizowany przez rabczańskie Muzeum jest jednym z najstarszych konkursów w Polsce. Odbywa się bowiem od 1958 r. Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych bazi przekazywany jest często z pokolenia na pokolenie. Corocznie w Konkursie Palm Wielkanocnych bierze udział około 100 uczestników. Ta barwna impreza plenerowa przyciąga od wielu lat liczne grono miłośników kultury ludowej. Wpływa również na promocję tradycji i folkloru Zagórzan.

Tegoroczna edycja odbędzie się 09.04.2017 r. o godzinie 12:00.

Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum. Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum gdzie w zabytkowym otoczeniu rozstrzygnięty zostanie konkurs.

Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu

Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą.

15. kwietnia – WIELKA SOBOTA W MUZEUM

To cykliczna uroczystość organizowana od wielu lat, ma na celu  Wielką Sobotę święcenie pokarmów. Tegoroczne tradycyjne święcenie pokarmów odbędzie się 15.04.2017 o godzinie 12:00 w otoczeniu zabytkowego kościółka-Muzeum.

Podczas uroczystości Dziecięcy Zespół Regionalny „Robcusie” zaprezentuje stare zwyczaje góralskie związane ze świętem Wielkiej Nocy.

Również w tym roku odbędzie się konkurs na tradycyjny koszyk wielkanocny w którym jury nagrodzi zarówno strojenie koszyczka jak i jego tradycyjną zawartość.

20. maj – NOC MUZEÓW

lipiec/sierpień – KONCERTY ORGANOWE
Muzeum jest współorganizatorem letnich koncertów organowych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka.
Barokowe organy i monumentalny chór organowy wybudowane zostały w 1778 r.

21. i 22. lipca – JARMARK w Muzeum 2017

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju serdecznie zaprasza na doroczny Jarmark w Muzeum 2017. Ta impreza plenerowa zrzeszająca lokalnych twórców ludowych i rękodzielników odbędzie się tradycyjnie 22 lipca w święto odpustowe przy starym, XVII wiecznym kościółku w Rabce.

W tym roku podczas kiermaszu regionalnego zaprezentują swe wyroby rzeźbiarze, zabawkarze, snycerze, i rękodzielnicy z naszego regionu.

W ramach Jarmarku w Muzeum 2017 odbędą się warsztaty rękodzieła. Pod okiem twórców będzie można wykonać drewnianą zabawkę, kwiaty z bibuły. Na ciekawych świata czekają warsztaty składania papieru techniką origami i warsztaty kreatywne: biżuteria z guzików.

O 12:00 dla zgromadzonych gości zagra zespół regionalny

Wyjątkowym wstępem do święta odpustowego będzie uroczysta premiera filmu dokumentalnego o zmarłym niedawno ostatnim skomielniańskim garncarzu Edwardzie Gacku, który od lat był uczestnikiem naszych kiermaszy regionalnych. Autorami filmu są Robert Miśkowiec i Piotr Kuczaj. Premiera odbędzie się 21.07.2017 r. o godz. 19:00 w starym kościółku Muzeum przy ul. Orkana 2