W Niedzielę Palmową pod naszą zabytkowa świątynią zgromadziły się tłumy rabczan, turystów i kuracjuszy, aby móc podziwiać niepowtarzalne i barwne widowisko.
61 Konkurs Palm Wielkanocnych zgromadził rekordową liczbę uczestników, a jury w tym roku miało niezwykle ciężkie zadanie przy ocenie bajecznie kolorowych i wykonanych z niezwykłą fantazją i pietyzmem palm. Honorowy patronat nad naszym konkursem objął Starosta Nowotarski – Krzysztof Faber oraz Burmistrz Rabki-Zdroju – Leszek Świder.
Muzeum podczas organizacji tego wydarzenia wspomogło wielu sponsorów, którym pragniemy złożyć serdeczne podziękowanie: panu Andrzejowi Dubielowi – Firma Dubiel Vitrum, państwu Agnieszce i Markowi Worwa – Firma „MAX” Producent i dystrybutor słodyczy, panu Piotrowi Miśkowcowi – Firma Tech-Bud Market budowlany, panom Kazimierzowi i Piotrowi Stolarczykom – Firma Centrum Handlowe „Małgosia”.
O zwyczajach związanych z wykonaniem, a także o późniejszym „wykorzystaniu” poświęconej palmy wielkanocnej opowiedziała Dorota Majerczyk – Przewodnicząca Rady Muzealnej Muzeum im. Władysława Orkana, etnomuzykolog, a także instruktor zespołu „Majeranki” działającego przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce. „Majeranki” pod „batutą” Piotra Majerczyka stworzyły niepowtarzalną atmosferę zachęcając również zgromadzonych uczestników konkursu do wspólnego śpiewu.
Dodatkową atrakcją i nagrodą dla tych, którzy odwiedzili nasze Muzeum były „Kramy Wielkanocne” w których można było zakosztować wszelkiego rodzaju łakoci, które goszczą na stołach wielkanocnych, spróbować przepysznego żurku, a także kupić baranki z masła, palmy, serwety i wszystko to co może przydać się do ozdobienia koszyka w Wielką Sobotę, a także wielkanocnego stołu.
Z piękną inicjatywa wystąpiło „Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej”, które cały dochód uzyskany ze sprzedaży zgromadzonych na swoim stoisku ciast, ozdób, baranków z masła, przeznaczyło na pomoc dla znajdującego się po wypadku w stanie śpiączki byłego członka zespołu Jasia Moskały.
Protokół
Z posiedzenia jury 61 Konkursu Palm Wielkanocnych zorganizowanego przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju w dniu 14.04.2019 r.
JURY w składzie:
- Stanisława Trebunia – Staszel – etnolog, Kierownik Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ,
- Piotr Lulek – Przewodniczący jury, znawca kultury ludowej, regionalista,
- Marcin Kudasik – znawca kultury ludowej, regionalista,
- Aleksandra Traczyk – sekretarz jury, adiunkt muzealnictwa – Muzeum im. Władysława Orkana
Po obejrzeniu 137 palm zgłoszonych do konkursu, jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
Nagrody główne:
Palma Tradycyjna
- Marcelina i Kacper Sularz – palma nr 96
- Karina Bochnak – palma nr 28
- Amelia Rapacz – palma nr 38
Palma Współczesna
- Zespół Szkół Specjalnych przy ŚCRU Oddz. B2 – palma 57
- Natalia i Wiktoria Traczyk – palma nr 54
- Kacper Grabień – palma nr 31
Palma Najpiękniejsza
- Koło Gospodyń Rdzawka – palma nr 61
- Zespół Góralski „Powicher” Rdzawka – palma nr 63
- Ochotnicza Straż Pożarna Skawa – palma nr 137
Nagroda Specjalna
- Jaś Chrustek, Maria Chrustek – palma nr 92
Dodatkowo jury przyznało następujące wyróżnienia:
- Szkoła Podstawowa Rdzawka – palma nr 62,
- Karolina Koszarek – palma nr 29,
- Przedszkole nr 1 w Rabce-Zdroju – palma nr 11,
- Szymon i Mateusz Patalita – palma nr 5,
- Michał i Wojtek Żmuda – palma nr 89,
- Karolina Sroka – palma nr 127,
- Dominik i Łukasz Zając – palma nr 127,
- Laura Komperda – palma nr 119,
- „Maminki„ Rabka i Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu,
- Zakład Opiekuńczo-leczniczy Szpital Miejskiego w Rabce-Zdroju.
Jury przyznało także nagrody specjalne dla najmłodszych:
- Zespół Przedszkoli Specjalnych w Rabce-Zdroju,
- Przedszkole nr 1 w Rabce-Zdroju,
- Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce-Zdroju.
Jury pragnie podziękować wszystkim sponsorom, którzy wsparli organizowany przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju konkurs- najstarszą tego typu imprezę w Polsce. Celem konkursu jest zainteresowanie i podtrzymanie tradycji związanej z rokiem obrzędowym oraz promocja regionu zamieszkiwanego przez górali zagórzańskich.
Jury pragnie podkreślić, że podczas tegorocznej edycji konkursu, palmy prezentowały wyrównany poziom artystyczny i niezależnie od wielkości były wykonane z wielką starannością oraz dbałością tradycję i artystyczną finezję.
W ocenie palm brano pod uwagę, w zależności od kategorii – wykorzystanie tradycyjnych materiałów ( wierzbowych witek, gałęzi sosny, świerka sosny, świerka i jałowca, zboża itd.), techniki zdobniczej (kwiaty i wstążki z bibuły, kokardki z papieru), estetykę wykonania, a także nowatorskie spojrzenie na tradycję. Stosując ww. kryteria jury zdecydowanie odrzuca palmy posiadające detale zdobnicze wykonane z tworzyw syntetycznych, np. plastikowe czy też foliowe kwiaty.
Jury uważa za ogromnie pozytywny fakt udziału w konkursie licznej grupy dorosłych, młodzieży i dzieci w góralskich strojach.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
Dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana Zbigniew Wójciak przyznał dwie nagrody dodatkowe dla zespołów góralskich „Majeranków” i „Robcusi” za całokształt twórczości, kultywowanie tradycji i utrwalanie tradycji zespołowego robienia palm wielkanocnych.
Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejny Konkurs Palm za rok…