Wyniki 61 Konkursu Palm Wielkanocnych

W Niedzielę Palmową pod naszą zabytkowa świątynią zgromadziły się tłumy rabczan, turystów i kuracjuszy, aby móc podziwiać niepowtarzalne i barwne widowisko.

61 Konkurs Palm Wielkanocnych zgromadził rekordową liczbę uczestników, a jury w tym roku miało niezwykle ciężkie zadanie przy ocenie bajecznie kolorowych i wykonanych z niezwykłą fantazją i pietyzmem palm. Honorowy patronat nad naszym konkursem objął Starosta Nowotarski – Krzysztof Faber oraz Burmistrz Rabki-Zdroju – Leszek Świder.

Muzeum podczas organizacji tego wydarzenia wspomogło wielu sponsorów, którym pragniemy złożyć serdeczne podziękowanie: panu Andrzejowi Dubielowi – Firma Dubiel Vitrum, państwu Agnieszce i Markowi Worwa – Firma „MAX” Producent i dystrybutor słodyczy, panu Piotrowi Miśkowcowi – Firma Tech-Bud Market budowlany, panom Kazimierzowi i Piotrowi Stolarczykom – Firma Centrum Handlowe „Małgosia”.

O zwyczajach związanych z wykonaniem, a także o późniejszym „wykorzystaniu” poświęconej palmy wielkanocnej opowiedziała Dorota Majerczyk – Przewodnicząca Rady Muzealnej Muzeum im. Władysława Orkana, etnomuzykolog, a także instruktor zespołu „Majeranki” działającego przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej w Chabówce. „Majeranki” pod „batutą” Piotra Majerczyka stworzyły niepowtarzalną atmosferę zachęcając również zgromadzonych uczestników konkursu do wspólnego śpiewu.

Dodatkową atrakcją i nagrodą dla tych, którzy odwiedzili nasze Muzeum były „Kramy Wielkanocne” w których można było zakosztować wszelkiego rodzaju łakoci, które goszczą na stołach wielkanocnych, spróbować przepysznego żurku, a także kupić baranki z masła, palmy, serwety i wszystko to co może przydać się do ozdobienia koszyka w Wielką Sobotę, a także wielkanocnego stołu.

Z piękną inicjatywa wystąpiło „Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej”, które cały dochód uzyskany ze sprzedaży zgromadzonych na swoim stoisku ciast, ozdób, baranków z masła, przeznaczyło na pomoc dla znajdującego się po wypadku w stanie śpiączki byłego członka zespołu Jasia Moskały.

Protokół

Z posiedzenia jury 61 Konkursu Palm Wielkanocnych zorganizowanego przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju w dniu 14.04.2019 r.

JURY w składzie:

 1. Stanisława Trebunia – Staszel – etnolog, Kierownik Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ,
 2. Piotr Lulek – Przewodniczący jury, znawca kultury ludowej, regionalista,
 3. Marcin Kudasik – znawca kultury ludowej, regionalista,
 4. Aleksandra Traczyk – sekretarz jury, adiunkt muzealnictwa – Muzeum im. Władysława Orkana

 

Po obejrzeniu 137 palm zgłoszonych do konkursu, jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

 

Nagrody główne:

Palma Tradycyjna

 1. Marcelina i Kacper Sularz  – palma nr 96
 2. Karina Bochnak – palma nr 28
 3. Amelia Rapacz – palma nr 38

Palma Współczesna

 1. Zespół Szkół Specjalnych przy ŚCRU Oddz. B2 – palma 57
 2. Natalia i Wiktoria Traczyk – palma nr 54
 3. Kacper Grabień – palma nr 31

Palma Najpiękniejsza

 1. Koło Gospodyń Rdzawka – palma nr 61
 2. Zespół Góralski „Powicher” Rdzawka – palma nr 63
 3. Ochotnicza Straż Pożarna Skawa – palma nr 137

 

Nagroda Specjalna

 1. Jaś Chrustek, Maria Chrustek – palma nr 92

 

Dodatkowo jury przyznało następujące wyróżnienia:

 1. Szkoła Podstawowa Rdzawka – palma nr 62,
 2. Karolina Koszarek – palma nr 29,
 3. Przedszkole nr 1 w Rabce-Zdroju – palma nr 11,
 4. Szymon i Mateusz Patalita – palma nr 5,
 5. Michał i Wojtek Żmuda – palma nr 89,
 6. Karolina Sroka – palma nr 127,
 7. Dominik i Łukasz Zając – palma nr 127,
 8. Laura Komperda – palma nr 119,
 9. „Maminki„ Rabka i Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu,
 10. Zakład Opiekuńczo-leczniczy Szpital Miejskiego w Rabce-Zdroju.

 

Jury przyznało także nagrody specjalne dla najmłodszych:

 1. Zespół Przedszkoli Specjalnych w Rabce-Zdroju,
 2. Przedszkole nr 1 w Rabce-Zdroju,
 3. Zespół Szkół Uzdrowiskowych w Rabce-Zdroju.

 

Jury pragnie podziękować wszystkim sponsorom, którzy wsparli organizowany przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju konkurs- najstarszą tego typu imprezę w Polsce. Celem konkursu jest zainteresowanie i podtrzymanie tradycji związanej z rokiem obrzędowym oraz promocja regionu zamieszkiwanego przez górali zagórzańskich.

      Jury pragnie podkreślić, że podczas tegorocznej edycji konkursu, palmy prezentowały wyrównany poziom artystyczny i niezależnie od wielkości były wykonane z wielką starannością oraz dbałością tradycję i artystyczną finezję.

W ocenie palm brano pod uwagę, w zależności od kategorii  – wykorzystanie tradycyjnych materiałów ( wierzbowych witek, gałęzi sosny, świerka sosny, świerka i jałowca, zboża itd.), techniki zdobniczej (kwiaty i wstążki z bibuły, kokardki z papieru), estetykę wykonania, a także nowatorskie spojrzenie na tradycję. Stosując ww. kryteria jury zdecydowanie odrzuca palmy posiadające detale zdobnicze wykonane z tworzyw syntetycznych, np. plastikowe czy też foliowe kwiaty.

      Jury uważa za ogromnie pozytywny fakt udziału w konkursie licznej grupy dorosłych, młodzieży i dzieci w góralskich strojach.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

 

Dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana Zbigniew Wójciak przyznał dwie nagrody dodatkowe dla zespołów góralskich „Majeranków” i „Robcusi” za całokształt twórczości, kultywowanie tradycji i utrwalanie tradycji zespołowego robienia palm wielkanocnych.   

Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejny Konkurs Palm za rok…

 

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF