Wieczór z kulturą Zagórzan już za nami

Uroczyste otwarcie wystawy „Gdzie TUROŃ chodzi… – rzecz o dawnym kolędowaniu” oraz promocja monografii pod redakcją dr Urszuli Janickiej – Krzywdy już za nami. Imprezę rozpoczął występ wielokrotnie nagradzanej grupy kolędniczej z zespołu „Rabianie” z Raby Niżnej pod kierownictwem Katarzyny Wacławik – która zaprezentowała kolędę z turoniem o archaicznym zagórzańskim charakterze. Następnie odbyła się promocja książki „Kultura ludowa Górali Zagórzańskich”. Dr Urszula Janicka – Krzywda obecna podczas promocji podkreślała, że licząca ponad 500 stron publikacja stanowi ważne dla regionu opracowanie zbiorcze konstruowane wedle dawnych wzorów monograficznych Kazimierza Moszyńskiego. Katarzyna Ceklarz dała prelekcję dotyczącą medycyny ludowej – opracowaną także w oparciu o badania terenowe gromadzone w latach 70. XX w. przez nasze Muzeum pod kierownictwem Maryny Lechowskiej – Bujak – ówczesnej Dyrektor naszej placówki. Dorota Majerczyk opowiedziała o roli propagowania dawnych zwyczajów i obrzędów z terenu Zagórzan. Piotr Lulek opowiedział o swoim artykule dot. tradycyjnej muzyki i taców z regionu a Małgorzata Wójtowicz podkreśliła rolę Muzeum w zachowaniu i dokumentowaniu kultury tradycyjnej Górali Zagórzańskich.

Książka „Kultura ludowa Górali Zagórzańskich” będzie do dostępna w naszej bibliotece muzealnej, a własny egzemplarz można będzie zakupić w muzealnym sklepiku w starym kościółku już za 2 tygodnie.

Galeria zdjęć z imprezy autorstwa: N. Klęsk, M. Wójtowicz -Wierzbickiej i W. Kusiaka