Nowa wystawa w naszym Muzeum

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju ma zaszczyt zaprosić na nowo otwartą wystawę czasową „Szopki ze zbiorów własnych Muzeum”. Wystawa czynna jest w godzinach otwarcia Muzeum – od grudnia do końca lutego. Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia stały się dobrym pretekstem do zaprezentowania ciekawej kolekcji muzealnej. Szopki zakupiono do zbiorów Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju od kilku grup kolędniczych w latach 70. XX wieku. Stanowią one ciekawy przykład ludowej wizji betlejemskiej szopki, w której obok postaci biblijnych i zastępów aniołów pojawiają się zwierzęta oraz liczne postaci dawnej wiejskiej codzienności, między innymi muzykanci, tańczące pary, pijak, Żyd, kominiarz, piekarz itp. Dawne kolędowanie z szopką kukiełkową stanowiło dla wsi często jedyne spotkanie z małymi formami teatralnymi, bowiem przedstawienia kukiełkowe zawierały zwykle barwne, wierszowane dialogi postaci, wymawiane częstokroć gwarą. Prezentowano liczne scenki obyczajowe, satyryczne, niejednokrotnie odwołujące się do ważnych wydarzeń w życiu społeczności wiejskiej.

W tym roku wyjątkowo wystawiona został również szopka wykonana 20 grudnia 1936 r. w znanej rabczańskiej pracowni rzemieślniczej Michała Pędzimęża wykonana przy współpracy z uczniami: Janem Gackiem i Józefem Górnisiewiczem. W jej wnętrzu prezentujemy figury dłuta słynnego rabczańskiego rzeźbiarza Kazimierza Kwatry.