Wystawa „Z potrzeby serca stworzone – twórczość Józefa Pintschera”

Muzeum im. Władysyława Orkana w Rabce-Zdroju zaprasza serdecznie na nową wystawę czasową prezentującą dorobek rabczańskiego twórcy ludowego Józefa Pintschera. Artysta od najmłodszych lat związany ze słynną rabczańską pracownią stolarską Pintscherów przy ul. Podhalańskiej uzyskał dyplom mistrzowski rzeźbiarstwa w drewnie w 1983 r. Ten wszechstronny twórca od lat z pasją oddaje się tworzeniu przy użyciu licznych technik takich jak malarstwo olejne, malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie, płaskorzeźba, metaloplastyka, kowalstwo, kamieniarka, witrażownictwo, rusznikarstwo. Jego dzieła to również realizacje z dziedziny sztuki użytkowej. Ozdabia świat wokół siebie, przetwarza formy zabytkowych przedmiotów codziennego użytku, nadaje im nową treść, sens. W jego rękach stare nieużywane już chomąto staje się lustrem, koło od wozu ozdobą ściany.

W swoim życiu stworzył kilka wystrojów restauracji regionalnych Siwy Dym, projektuje i własnoręcznie realizuje tworząc niepowtarzalny klimat wnętrz, w których widać niebywałą dbałość o zabytkowe przedmioty wytworzone ludzką ręką. Spod jego ręki wyszły również elementy wyposażenia kościołów w Zarytem i Pyzówce, a także w kaplicy grekokatolickiego seminarium w Ottawie.

Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Członkiem Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej z Chabówki.
Obecnie w jego pracowni powstają wymyślne srebrne ozdoby takie jak spinki do koszuli, okuwki do kapeluszy czy noże zdobione okuciem rękojeści.

Wystawa czasowa mieści się w budynku XVII w. drewnianego kościółka jest czynna od 01.07.2020 r. w godzinach otwarcia Muzeum.

Serdecznie zapraszamy!

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF