Wyniki 63. Konkursu Palm Wielkanocnych w Rabce-Zdroju

63. Konkurs Palm Wielkanocnych przeszedł do historii jako najbardziej mokry z konkursów, bowiem kapryśna pogoda towarzyszyła konkursowi od rana. Muzeum im. Władysława Orkana pragnie podziękować przy tej okazji wszystkim uczestnikom i partnerom konkursu, dzięki którym mimo niesprzyjających warunków pogodowych udało się przeprowadzić uroczyście i sprawnie.

O oprawę regionalną zadbało Stowarzyszenie Miłośników Kultury Ludowej wraz z działającym przy nim zespołem Majeranki. Gospodynie ze Związku Podhalan przygotowały na te okoliczność tradycyjne wypieki a marka Zagórzańskie Dziedziny zaprezentowała stroiki świąteczne, sery i miody.

Nagrody wręczyli Starosta Powiatu Nowotarskiego Krzysztof Faber i Burmistrz Miasta Rabki-Zdroju Leszek Świder oraz Dyrektor Muzeum Zbigniew Wójciak.

Jury w składzie:

• dr hab. Stanisława Trebunia-Staszel prof. UJ – Kierownik Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ, przewodnicząca jury
  • Aleksandra Traczyk – adiunkt muzealnictwa,  Muzeum im. Wł. Orkana, sekretarz jury,
  • Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnograf, pracownik Muzeum im. Wł. Orkana, członek jury

Po obejrzeniu 78  palm zgłoszonych do konkursu, jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

Nagrody główne:

Za I Miejsce w Kategorii: Palma Tradycyjna Wieża Philips Tam 3205/12 OTRZYMUJE bazia nr 44  –  Karina Bochnak
Za II Miejsce w Kategorii: Palma Tradycyjna Smatwatch Asin OTRZYMUJE bazia nr 46 – Maksiu Bochnak
Za III Miejsce w Kategorii: Palma Tradycyjna Słuchawki bt jvc has 36 w OTRZYMUJE bazia nr 18 – Malwina Wójciak
Za I Miejsce w Kategorii: Palma Współczesna Wieża Philips Tam 3205/12 OTRZYMUJE bazia nr 63 – Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Rabce-Zdroju
Za II Miejsce w Kategorii: Palma Współczesna Smatwatch Asin OTRZYMUJE bazia nr 25 –
Przedszkole Miejskie nr 1 w Rabce-Zdroju
Za III Miejsce w Kategorii: Palma Współczesna Słuchawki bt jvc has 36 w OTRZYMUJE bazia nr 43  – Przedszkole Loretto Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia
Za I Miejsce w Kategorii: Palma Najpiękniejsza Wieża Philips Tam 3205/12 OTRZYMUJE bazia nr 12 – Kacper Grzebień
Za II Miejsce w Kategorii: Palma Najpiękniejsza Smatwatch Asin OTRZYMUJE bazia nr 8 – Kinga i Klaudia Czyszczoń
Za III Miejsce w Kategorii: Palma Najpiękniejsza Słuchawki bt jvc has 36 w OTRZYMUJE bazia nr 4 – Ksawery Kaciczak

Wyróżnienia:

Ponadto jury przyznało wyróżnienia

1. Palma nr 30 Lena Bubis

2. Palma nr 67 MDP OSP Skawa

3. Palma nr 65 Amelia Jamrozik

Dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju postanowił przyznać wyróżnienia dodatkowe dla zespołów góralskich „Majeranki” działające przy Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Ludowej i „Robcusie” działające przy Gorczańskim Związku Podhalan za wspólne kultywowanie wicia palm, które jest jedną z form popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kultury regionu.

Jury pragnie serdecznie podziękować wszystkim sponsorom, którzy wsparli organizowany przez Muzeum im. Wł. Orkana w Rabce-Zdroju konkurs – najstarszą tego typu imprezę w Polsce.

Celem konkursu jest zainteresowanie i podtrzymanie  tradycji związanej z cyklem obrzędowym oraz promocja regionu Zagórzańskiego.

Jury pragnie podkreślić, że podczas tegorocznej edycji konkursu palmy prezentowały wyrównany poziom artystyczny i niezależnie od wielkości, były wykonane z wielką starannością oraz dbałością o tradycję i z artystyczną finezją.

fot. Piotr Kuczaj

Sponsorzy 63. Konkursu Palm Wielkanocnych

Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Centrum Promocji, Kultury i Sportu, Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, Andrzej Dubiel – Firma Dubiel Vitrum, Agnieszka i Marek Worwa – Firma Max Producent i Dystrybutor Słodyczy, Adam Pisarczyk „Organistówka-noclegi”