Szopki ze zbiorów Muzeum

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Dyrektor i Pracownicy Muzeum pragną życzyć pokoju i miłości, a także wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku.

Muzeum im. Władysława Orkana zaprasza do zwiedzenia wystawy czasowej prezentującej szopki kolędnicze ze zbiorów Muzeum. Stanowią one ciekawy przykład ludowej interpretacji narodzin Chrystusa. Tradycja kolędowania z szopką stanowiła ważny element obrzędowego cyklu dorocznego, wizyta kolędników zapewnić miała bowiem urodzaj i szczęście oraz dostatek odwiedzanych domowników. Przebieg przedstawienia jak i dialogi zaczerpnięte były z XVII wiecznego anonimowego utworu pt. „Dialog na święto Narodzenia Chrystusa Pana” oraz z XX wiecznego tekstu Lucjana Rydla pt. „Betlejem Polskie”. Teksty te z czasem przeniknęły na polską wieś i znalazły odzwierciedlenie w małych formach teatralnych takich jak kolędowanie z szopką kukiełkową lub Herody. Tradycyjną szopkę stanowiła scena adoracji narodzonego Jezusa, którego prócz postaci biblijnych odwiedzają liczne postaci dawnej wiejskiej codzienności, między innymi muzykanci, tańczące pary i ludzie różnych profesji: piekarz, karczmarz, szewc, stolarz składając cześć narodzonemu Mesjaszowi. Szopki prezentują bogactwo architektoniczne i zdobnicze oraz inwencję twórczą artystów pochodzących z regionu zagórzańskiego – m. in. Poręby Wielkiej, Koniny.

Wystawa czynna w godzinach otwarcia Muzeum od wtorku do niedzieli od 9:00 – 16:00.

Serdecznie zapraszamy!