Premiera filmu „Ostatni Garncarz”

W przededniu cyklicznego święta odpustowego pt. Jarmark w Muzeum 2017, odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. „Ostatni Garncarz”. Autorami filmu są redaktor Robert Miśkowiec i fotograf Piotr Kuczaj. Film opowiada o ostatnim skomielniańskim artyście-garncarzu Edwardzie Gacku, który prowadził przez szereg lat swą garncarnię w Skomielnej Białej na roli Piłatowej a także reaktywował garncarnię Rączków przy ul. Garncarskiej w Rabce – Zdroju. Znany i ceniony artysta, związany był z rabczańską galerią „Pod Lilianą”, był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, laureatem odznaczenia „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Podczas premiery autorzy filmu wręczyli na ręce Dyrektora Muzeum im. Władysława Orkana – Zbigniewa Wójciaka kopię filmu, która zdeponowana zostanie w Archiwum Etnograficznym Muzeum.