Finałowy koncert cyklu I Gorczańskich Koncertów Organowych i Kameralnych w Rabce-Zdroju

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju wraz z Centrum Kultury, Sportu i Promocji Rabki -Zdroju zapraszają na I Gorczańskie Koncerty Organowe i Kameralne w Rabce-Zdroju. Finałowy koncert cyklu organizowanego pod patronatem Starosty Nowotarskiego zagra Wojciech Gracz (organy) w towarzystwie Mateusza Zuzańskiego (skrzypce) i Katarzyny Gierli (sopran) w dniu 18.08.2022 o godzinie 17:00 w zabytkowym, drewnianym kościele pw. św. Marii Magdaleny, w którym mieści się ekspozycja Muzeum.

Wojciech Stanisław Gracz rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Rabce-Zdroju, którą kontynuował na organach w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Jako pianista zdobył wyróżnienie w konkursie jazzowym „Summertime”, Kraków 2003. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Białki i prof. Wacława Golonki. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich z zakresu interpretacji i improwizacji muzycznej, m. in. pod kierunkiem Juliana Gembalskiego, Romana Peruckiego, Andrzeja Szadejki, Oliviera Latry’ego, Pierre’a Pincemaille’a, Wolfganga Seifena. Pracuje na stanowisku nauczyciela fortepianu w małopolskich szkołach muzycznych, a także jako organista w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP oraz MB Częstochowskiej w Krakowie. Współpracuje z zespołami Uniwersytetu Pedagogicznego, chórem Uniwersytetu Ekonomicznego, a także z oktetem wokalnym „Octava Ensemble”. Dokonał nagrań płyt CD na krakowskich instrumentach organowych, m. in. wraz ze Scholą Gregoriańską przy Seminarium OO. Paulinów, na których zarejestrowano muzykę średniowiecza oraz epoki baroku, a także opracowanie dawnych nabożeństw wielkopostnych, zrealizowane w kościele OO. Augustianów.

Katarzyna Gierla ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Zadebiutowała na deskach Opery Krakowskiej w spektaklu studenckim, partią Królowej Nocy z opery Czarodziejski Flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem Charlotte Lehmann, Christiana Elsnera, Ingrid Kremling, Paula Esswooda, Igora Kuszplera, Jerzego Artysza, Teresy Żylis-Gara, Ryszarda Karczykowskiego, Maestro Claudia Desderiego, Urszuli Borzdyńskiej, Piotra Kusiewicza, Marka Rzepki, Olgi Popowicz. Jest laureatką m.in. II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Mławie, a także Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy Zdroju – Nagroda Specjalna na wniosek Przewodniczącego Jury Wiesława Ochmana. Podczas Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury, otrzymała wyróżnienie za najlepiej wykonaną arię polską – aria Hanny z opery Straszny Dwór Stanisława Moniuszki. Wraz z Maestro Wiesławem Ochmanem otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego – Ars Quaerendi w kategorii „Mistrz i Uczeń”, oraz „Projekt”, wspólnie stworzyli projekt w Filharmonii Krakowskiej pt. „Sięgnąć do gwiazd”.

Mateusz Zuzański jest absolwentem klasy skrzypiec prof. Franciszka Bartosika w Akademii Muzycznej w Łodzi. Doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem prof. Joshuy Epsteina w Konserwatorium Narodowym w Sztrasburgu, studia ukończone z wyróżnieniem. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych m. in. przez I. Wojciechowską, J. Kaliszewską, A. Kosteckiego, M. Wiengierowa, I. Gitlis i L. Kaplana.

Bilet wstępu 12 zł

W programie koncertu:

Jan Sebastian Bach (1685-1750): aria z kantaty Weichet nur, betrübte Schatten BWV 202:

Sich üben im Lieben

Jan Sebastian Bach: aria z pasji wg św. Mateusza BWV 244:

Erbarme dich, Mein Gott

Jerzy Fryderyk Haendel (1685-1757): arie Kleopatry z opery Giulio Cesare HWV 17:

V’adoro, puppile

Piangerò la sorte mia

Emanuel d’Astorga (1680-1757):

Vocercando in queste valli

Antoni Vivaldi (1678-1741): Koncert a-moll RV 356:

  1. Allegro
  2. Largo
  3. Presto

Jan Sebastian Bach – Karol Gounod (1818-1893):

Ave Maria

Wolfgang Amadeusz Mozart: Fantazja f-moll KV 608:

  1. Andante

Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791): aria Susanny z opery Le Nozze di Figaro:

Giunse alfin il momento

Wolfgang Amadeusz Mozart: Vesperae solennes de confessore KV 339:

Laudate Dominum

Jerzy Fryderyk Haendel: aria Morgany z opery Alcina HWV 34:

Tornami a vagheggiar

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF