Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum 2024 – inauguracja trasy biegowej „Miętusowa Droga”

Takiej promocji Festiwalu jeszcze nie było. Ostatni sobotni poranek rozpoczął się bardzo aktywnie. W ramach promocji wystawy „Apteka pod Gwiazdą mgr Stanisława Miętusa” i działań związanych z promocją turystyki górskiej Festiwalu Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum 2024 członek ekipy festiwalu, Mateusz Kicka, rabczański biegacz przebiegł „Miętusową Drogę”. Trasa liczy ponad 50 km. Jest to górski szlak prowadzący z Rabki przez Turbacz, Gorc, Szczawę, Krzysztoniów, Mogielicę, Jurków aż do Dobrej, który był ulubionym szlakiem aptekarza Stanisława Miętusa. Przemierzał ten szlak tak często, że od tamtej pory nazywano go potocznie Miętusową Drogą. Zorganizowane wydarzenie miało na celu promocję tej wyjątkowo pięknej krajobrazowo trasy oraz upamiętnienie ważnej dla rabczan postaci społecznika i dobrego aptekarza.

fot. archiwum rodzinne Lili Miętus-Ciszewskiej, Stanisław Miętus po prawej

Biegacz wystartował z pod Apteki pod Gwiazdą, a zakończył bieg na mecie w Parku w Dobrej po 6 h 33 min. Wsparcie biegacza na trasie zapewnili muzealnicy i Katka Szczęśniak, współautorka Festiwalu Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum 2024. Mamy nadzieję, że wyczyn Mateusza Kicki stanie się zaczynkiem trasy biegowej i cyklicznego wydarzenia – Biegu Mietusową Drogą, a także, że stanie się impulsem do nadania tej trasie oficjalnej nazwy.