Trzeci koncert organowy 15. sierpnia 2024 r.

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju, Starosta Powiatu Nowotarskiego Tomasz Hamerski oraz Burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder mają zaszczyt zaprosić na na kolejny koncert organowy odbywający się w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka. Tegoroczna jubileuszowa edycja festiwalu odbywa się pod honorowym patronatem Pani Ireny Kowalczyk, matki rabczańskiego księdza. Koncert odbędzie się w budynku ekspozycyjnym Muzeum – drewniany, dawny kościół parafialny przy ul. Orkana 2 o godz. 17.00.

Miłośnicy Vivaldiego, Bacha i Haendla będą mieli możliwość wysłuchania niezwykłego koncertu w zabytkowym wnętrzu rabczańskiej świątyni. Przed publicznością swój kunszt zaprezentuje trójka niezwykle utalentowanych i znakomitych muzyków. Katarzyna Gierla – sopran, Mateusz Zuzański – skrzypce i Wojciech Gracz (dyrektor Artystyczny Festiwalu) – organy.

Mateusz Zuzański:

Absolwent klasy skrzypiec prof. Franciszka Bartosika w Akademii Muzycznej w Łodzi. Doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem prof. Joshuy Epsteina w Konserwatorium Narodowym w Sztrasburgu, studia ukończone z wyróżnieniem. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych m. in. przez I. Wojciechowską, J. Kaliszewską, A. Kosteckiego, M. Wiengierowa, I. Gitlis i L. Kaplana.

Katarzyna Gierla:

Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Zadebiutowała na deskach Opery Krakowskiej w spektaklu studenckim, partią Królowej Nocy z opery Czarodziejski Flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem Charlotte Lehmann, Christiana Elsnera, Ingrid Kremling, Paula Esswooda, Igora Kuszplera, Jerzego Artysza, Teresy Żylis-Gara, Ryszarda Karczykowskiego, Maestro Claudia Desderiego, Urszuli Borzdyńskiej, Piotra Kusiewicza, Marka Rzepki, Olgi Popowicz. Wraz z Maestro Wiesławem Ochmanem otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego – Ars Quaerendi w kategorii „Mistrz i Uczeń”, oraz „Projekt”, wspólnie stworzyli projekt w Filharmonii Krakowskiej pt. „Sięgnąć do gwiazd”.

Wojciech Stanisław Gracz:

Rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Rabce-Zdroju, którą kontynuował na organach w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Białki i prof. Wacława Golonki. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich z zakresu interpretacji i improwizacji muzycznej, m. in. pod kierunkiem Juliana Gembalskiego, Romana Peruckiego, Andrzeja Szadejki, Oliviera Latry’ego, Pierre’a Pincemaille’a, Wolfganga Seifena. Dokonał nagrań płyt CD na organach, m. in. wraz ze Scholą Gregoriańską przy Seminarium OO. Paulinów, na których zarejestrowano muzykę średniowiecza oraz epoki baroku, a także opracowanie dawnych nabożeństw wielkopostnych, zrealizowane w kościele OO. Augustianów.

Zapraszamy serdecznie!

Bilety wstępu: 25 zł (dostępne w kasie Muzeum przed koncertem)