Festiwal Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum 2024

Tydzień festiwalowy dobiegł końca. Tegoroczna edycja Festiwalu Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum upłynęła pod znakiem wyjątkowych spotkań, warsztatów, pleneru, prelekcji, spektakli i koncertów w krajobrazie Muzeum. W ramach Festiwalu promowaliśmy wycieczki te bliskie i te dalekie, pokazując że podróżować można wszędzie, wystarczy tylko wyjść za próg. Wyprawy na Uroczysko Krzywoń, na spacer z widokiem i Literacką retrowycieczkę poprowadziła Magdalena Petryna/ Wilczy Las – redaktorka i przewodniczka beskidzka.

Festiwal rozpoczął się uchwyceniem krajobrazu Muzeum podczas Integracyjnego Pleneru Malarskiego. Czwartkowe przedpołudnie należało do „złodziei krajobrazu”, którzy przy użyciu pędzli i farb zrabowali krajobraz Muzeum. Powstały prace dla których inspiracją było zabytkowe otoczenie rabczańskiej świątyni.

Zdjęcie 27 z 29

Popołudniowy czwartek wypełniło spotkanie z naturą na spacerze z widokiem, czyli wycieczce śladem pierwszych znakarzy szlaków. którego punktem kulminacyjnym było spojrzenie na panoramę Beskidu Wyspowego.

Piątkowy dzień festiwalowy rozpoczęło uroczyste odsłonięcie mozaiki ceramicznej Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum 2021 – pracy, która powstała podczas warsztatów ceramicznych w pracowni Klajster Majster pod okiem Grażyny Habiedy. Mozaika przedstawiająca wieżę XVII w. drewnianego kościoła zdobi elewację budynku biurowo-magazynowego Muzeum przy ul. Sądeckiej 6.

Popołudnie upłynęło na kreatywnych działaniach podczas Wędrujących Warsztatów. W przestronnym wnętrzu Akademii Malarstwa na Szkle – w przestrzeni edukacyjnej naszego Muzeum, powstawały woskowe obrazy. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Julię Lachiewicz poznawali tajniki techniki batiku konturowego. Powstawały prace inspirowane zdobnictwem ludowym z motywami floralnymi.

Na wolnym powietrzu, w cieniu starodrzewu odbyły się warsztaty malowania na porcelanie prowadzone przez Karolinę Gościniak z muamuadesign. Inspiracją dla twórców była flora i fauna Gorców.

Wieczorne spotkanie prowadzone przez Jakuba Kałużnego – edukatora, leśnika było źródłem nabycia praktycznych umiejętności. Uczestnicy warsztatów surwiwalowo-bushcraftowych pt. „Poradnik dzikiego podróżnika i podróżniczki”, poznali tajniki sztuki przetrwania w lesie.

W ceremonii otwarcia Festiwalu uczestniczyli: Dyrektor Muzeum Wojciech Kusiak, Zastępczyni Dyrektora Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, Burmistrz Rabki Zdroju Leszek Świder, oraz Kierowniczka nowohuckiej ArtZony Katarzyna Szczęśniak. W sobotnie przedpołudnie zabytkowe otoczenie naszego kościoła zmieniło się w strefę kreatywnego działania za sprawą warsztatów dla najmłodszych pt. „Ręce robią”, gdzie pod okiem instruktorów i edukatorów można było spróbować plecionkarstwa (Marek Czech z Lubnia), zabawkarstwa (Karol i Józef Lasik), komponowania ziołowych kul do kąpieli (Paulina Żakieta – Fundacja Macerat) i malowania na szkle. Pod rozłożystym starodrzewem zagościły Wędrujące Warsztaty z rodzinnymi warsztatami cyjanotypii prowadzonymi przez KaZka Biernata, Rodzinnym warsztatem bikepackingowym Pawła Jadczaka i prowadzonym przez Krystynę Tomasiewicz wieloletnią edukatorkę Gorczańskiego Parku Narodowego warsztaty o tym kogo możemy spotkać w lesie. Najmłodsi uczestnicy mieli możliwość wysłuchania bajek opowiadanych przez Baśni Las, czyli Krystiana Truchalskiego, który tkał opowieści poruszające wyobraźnię. Po raz pierwszy we wnętrzu zabytkowego XVII w. kościoła odbył się spektakl dla dzieci „O płanetnikach i innych synoptykach” Teatru Chrząszcz w Trzcinie, który stworzył bajkową atmosferę.

Dla dorosłych widzów czekała prelekcja Wiktorii Król autorka książki „Kolor śmierci. odcień grobu, czyli 50 odcieni, morderczej zieleni” , która przybliżyła historię zielonego barwnika, w którego składzie był arszenik. Jej wykład „Zielone wnętrza mogą zabić…, dlaczego w XIX w. arszenik był w tapetach, sukniach i zabawkach”, zaintrygował bogactwem materiałów źródłowych i archiwalnych przygotowanych przez prelegentkę.

W ramach festiwalu odbyło się kuratorskie oprowadzanie po wystawie pt. „Apteka pod Gwiazdą mgr. Stanisława Miętusa”, które poprowadziła Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – kuratorka wystawy.

Sobotni wieczór festiwalu na kameralnej scenie wypełniła muzyka Podlasia w wykonaniu Zespołu Hajda Banda, który poprowadził warsztaty tańca tradycyjnego a także zaprezentował tańce i pieśni z folkloru ukraińskiego. Na zakończenie wystąpił zespół Duality – łączący brzmienie folkowe z elektroniką.

Uroczyste zakończenie Festiwalu Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum odbyło się w ostatnim dniu festiwalu (niedziela) podczas Literackiej Retrowycieczki upamiętniającej wyprawę założycieli Muzeum Zofii Sutorowskiej i Stanisława Dunin-Borowskiego. W sierpniu 1929 r. udali się do Władysława Orkana, przez góry z Rabki do Poręby Wielkiej, aby pisarz zgodził się nadać imię nowo powstającemu Muzeum w Rabce.

Zgodnie z tradycją festiwalową uczestnicy wycieczki odtworzyli atmosferę tamtej chwili. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i uczestnictwu członków i symapatyków Stowarzyszenia Dawnej Rabki Czar, którzy w strojach z epoki przemierzyli trasę z Koninek do „Orkanówki”. Dzięki zaangażowaniu Gminnej Biblioteki i Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu, uczestnicy retrowycieczki mieli możliwość słuchania twórczości zagórzańskiego pisarza, poznania dziedzictwa kulturowego i folkloru muzycznego regionu. Życie i twórczość pisarza z wielką pasją i zaangażowaniem przybliżyła gospodyni „Orkanówki” Jadwiga Zapała. Oprawę muzyczną przygotował zespół Zagórzańska Siła pod kierownictwem Huberta Rapciaka.

Fot. Aleksander Hordziej

Organizator festiwalu: Muzeum im. Władysława Orkana, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu,

Współorganizator: Gmina Rabka-Zdrój

Partnerzy projektu: Miejska Biblioteka w Rabce-Zdroju, Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, GOPR oddział Rabka, Nadleśnictwo w Nowym Targu, Dawnej Rabki Czar, PTTK oddział Rabka