Jubileuszowy XX Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka

Mamy ogromną przyjemność zaprosić na XX Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka pod patronatem Starosty Nowotarskiego Tomasza Hamerskiego i Burmistrza Rabki-Zdroju Leszka Świdra, wyjątkowego honorowego patronatu Ireny Kowalczyk – matki rabczańskiego księdza. Dyrektorem Artystycznym wydarzenia jest niezastąpiony Wojciech Stanisław Gracz. Tegoroczną serię koncertów, 18 lipca (każdy z koncertów rozpoczyna się o godzinie 17.00) zainauguruje przyjaciel Festiwalu i wielki ambasador naszego Muzeum – Silvio Notarbartolo, następnie 1 sierpnia wystąpią Miriam Wójciak (organy), Kinga Brandys-Wójciak (sopran) i Magdalena Wójciak (sopran), 15 sierpnia będziemy gościć Katarzynę Gierlę (sopran), Mateusza Zuzańskiego (skrzypce) i Wojciecha Gracza (organy). Finałem Festiwalu będzie koncert Michała Białko (organy) i Marka Polańskiego (skrzypce) – 29 sierpnia.

ks. Kamil Kowalczyk był naukowcem, dokumentalistą, kronikarzem i pasjonatem rabczańskiej historii.
Urodził się w 1986 roku, uczył się w Wyższym Krakowskim Seminarium Duchowym, którego zwieńczeniem były święcenia kapłańskie w roku 2012 i rozpoczęcie posługi w parafii św. Wojciecha w krakowskich Bronowicach. Mszę prymicyjną  ks. Kamil odprawił w swojej ukochanej Rabce. W wieku 17 lat napisał książkę: „Miejsca kultu religijnego w Rabce-Zdroj”, później w monografii „Szlakiem rabczańskich kapliczek” spisał historię wybranych rabczańskich kapliczek, a w publikacji „Rabczańskie drzewiej, czyli 450 lat parafialnej historii” prześledził parafialne dzieje. Badania ks. Kamila Kowalczyka zostały także zawarte
w „Rabce Juliana Zubrzyckiego” czy „Zarysie dziejów Krzczonowa i Zawadki”.

Był oddanym katechetą, którego misją było dbanie o pamięć tak zwanej małej ojczyzny. Uwielbiał grać na organach, pytać i rozmawiać, nade wszystko rozmawiać. Zmarł 16 września 2013 roku, na progu rozpoczęcia studiów doktorskich na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Pozostawił po sobie notatki, niedokończone zdania, słowa, które miały przerodzić się w kolejne publikacje i dziedzictwo, którego niepisanym świętem jest Festiwal Organowy w Muzeum im. Władysława Orkana.

Dyrekcja Muzeum pragnie podziękować Panu Łukaszowi Morzywołkowi, Prezesowi Zarządu Banku Spółdzielczego w Rabie-Wyżnej; Panu Leszkowi Świdrowi, Burmistrzowi Miasta Rabki-Zdroju i Panu Tomaszowi Hamerskiemu, Staroście Nowotarskiemu za nieocenione wsparcie organizacyjne
i finansowe jubileuszowej edycji Festiwalu Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka.

Cena biletów – 25 zł