Wszystkie zajęcia odbywają się w sali Akademii Malarstwa na Szkle, która znajduje się w budynku biurowym Muzeum przy ul. Sądeckiej 6.
Sala przygotowana na ok. 50 os.
Zajęcia prowadzi doświadczona kadra muzealników – edukatorów
Korzystamy z materiałów najwyższej jakości
Stosujemy metody aktywizacji uczestników.
Prezentujemy materialne i niematerialne dziedzictwo kultury
I. WARSZTATY „NA SZKLE MALOWANE…”
Obejmują:
-część teoretyczną – wykład na temat historii malarstwa na szkle i jego roli w codziennym życiu mieszkańców zagórzańskich wsi, a także dawnych technik malarskich.
-część praktyczną – malowanie na szkle wzorów regionalnych.
Cena: 25 zł/os.
Czas trwania zajęć: ok. 1-1,5 h.
Wiek uczestnika: bez ograniczeń
Szkła formatu A5 przeznaczone do malowania są specjalnie przygotowane i absolutnie bezpieczne dla dzieci.
więcej zdjęć z pierwszych zajęć w galerii
II. „BESKIDZKIE PTASZKI MALOWANE – dawna zabawka ludowa”
Zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci będą mogły poznać najpopularniejsze wyroby zabawkarzy z okolic Żywca. Porozmawiamy również o rzeczywistości dziecka na dawnej wsi oraz o zabawach i zabawkach jakimi bawili się nasi przodkowie. W części praktycznej uczestnik warsztatów zdobi drewnianego ptaszka używając do tego celu własnej wyobraźni czy też inspirując się poznanymi wzorami zdobień.
cena: 25 zł/os.
czas trwania: ok. 1 h
wiek uczestnika: bez ograniczeń
III. „DAWNA WIEJSKA MODA – czyli jak się ubierano i dbano o urodę”
Zajęcia muzealne przeznaczone są zarówno dla dzieci jak i młodzieży szkolnej. Poprzez czynne uczestnictwo w zajęciach poznajemy wszystkie aspekty związane z dawną modą i strojem tradycyjnym, poczynając od kanonów piękna poprzez pozyskiwanie materiałów do szycia strojów oraz zdobniczych trendów jakie panowały na wsi na przełomie XIX/XX wieku. Uczestnicy poznają również elementy tradycyjnego stroju Zagórzan oraz funkcje jakie pełniły one w dawnych obrzędach a także sposoby dbania o urodę i garderobę.
cena: 25 zł/os.
Czas trwania: ok. 1 h
Wiek uczestników: 7 lat+/dorośli
IV. „PASTERSTWO W GORCACH”
Lekcja muzealna ma na celu przybliżenie tej ciekawej gałęzi gospodarki jaką był sezonowy wypas owiec w Gorcach. Uczestnicy zapoznają się z przygotowaniami do redyku oraz zabiegami magicznymi mającymi zapewnić dobry wypas owiec. Poznają codzienne życie na hali, dawne przyśpiewki pasterskie oraz wyposażenie tradycyjnej bacówki.
cena: 25 zł/os.
czas trwania: ok. 1 h
wiek uczestników: 7 lat+/dorośli
V. Warsztaty „W świecie ludowej makatki”
Lekcja muzealna ma na celu przybliżenie tradycji haftowania ludowych makatek ściennych. Podczas zajęć uczestnicy projektują własną makatkę z własną sentencją i przy użyciu różnych narzędzi wykonują własną makatkę.
czas trwania: 1,5 h
cena: 25 zł/os.
wiek uczestników: 10 lat+/dorośli
UWAGA!!! Zgłoszenia na zajęcia muzealne przyjmujemy z kilkudniowym wyprzedzeniem od pn. do pt. w godzinach od 8.00 do 15.30, pod numerem tel. (0-18) 26 76 289, lub w siedzibie Muzeum przy ul. Sądeckiej 6 w Rabce-Zdroju.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!