Muzeum im. Władysława Orkana serdecznie zaprasza na 11. edycję Nocy Muzeów, która odbędzie się w piątek, 16 maja 2025 roku. To wyjątkowa okazja, aby wieczorem odwiedzić nasze muzeum i uczestniczyć w niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym.
Tegoroczną atrakcją będzie koncert Zespołu Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione z Centrum Kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Bernackiej. Usłyszymy wybrane utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne z okresu średniowiecza i renesansu, a także zobaczymy historyczne instrumenty, takie jak flety proste, fidele, citola czy bębny średniowieczne i renesansowe.
Program koncertu:
I. Muzyka religijna:
- Wacław z Szamotuł – Błogosławiony człowiek
- Grzegorz Gerwazy Gorczycki – Omni die dic Mariae
- Giuseppe Ottavio Pitoni – Cantate Domino
- Anonim (XVI w.) – Gaudete, Christus est natus
- Anonim (Kancjonał Piotra Artomiusza, 1601) – Pan Bóg wszechmogący
II. Muzyka dworska – tańce i pieśni dworów XIV–XVII w.:
6. Anonim – Estampida
7. Anonim – Breve Regnum
8. Anonim – Tourdione
9. Tabulatura Jana z Lublina – Hajducki
10. Anonim – Horses Bransle
11. Tielman Susato – Cum decore
12. Thomas Morley – Now is the month of Maying
13. Wojciech Długoraj – Cantio Polonica
14. Wiązanka tańców renesansowych: Eiusdemnationis, Pagamoszka, Niemiec, tańce polskie z Tabulatury Jana z Lublina i rękopisu połockiego
15. Anonim – Skarżęć się, matusiu moja
16. Anonim – Kędykolwiek teraz jesteś
Wykonawcy:
- Eliza Kulka – flet sopranowy
- Karolina Kudzia – flet altowy
- Emilia Antosiak – flet altowy i tenorowy
- Artur Warta – flet tenorowy, śpiew
- Damian Kulka – flet basowy, śpiew
- Lena Bernacka – fidel, śpiew
- Aleksandra Pacyga – fidel
- Paulina Kulka – śpiew, bęben renesansowy
- Agnieszka Bernacka – flet altowy, tenorowy, citola, bębny, śpiew
O zespole:
Zespół Muzyki Dawnej im. Gaspara Castiglione działa od 1997 roku, początkowo w Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek w Suchej Beskidzkiej (obecnie Centrum Kultury i Filmu). Założycielką i kierownikiem artystycznym jest Agnieszka Bernacka, która od początku czuwa nad artystycznym rozwojem grupy. Zespół tworzą dzieci i młodzież z powiatu suskiego, występujący w strojach inspirowanych renesansowymi kostiumami dworskimi. Ich koncerty szczególnie efektownie prezentują się na tle zabytkowego „Małego Wawelu” – zamku w Suchej Beskidzkiej.
Repertuar obejmuje muzykę, pieśni i tańce dworskie XIV–XVII-wiecznej Europy oraz muzykę religijną. Zespół ma na koncie liczne sukcesy, m.in. GRAND PRIX Małopolskiego Festiwalu „Talenty Małopolski” oraz wyróżnienia w prestiżowym festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu. Brał udział w wielu wydarzeniach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, a także realizuje autorskie projekty koncertowe, takie jak „Najstarsze Pieśni Pasyjne w Polsce”, „Koncert Kolęd Staropolskich” czy „Muzyka Dworska na Małym Wawelu”.
Zespół to nie tylko muzyka – to także żywa lekcja historii i kultury, która od ponad dwóch dekad wzbogaca życie artystyczne regionu.
Po koncercie zapraszamy na zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Wstęp wolny!
Do zobaczenia podczas Nocy Muzeów – zapraszamy serdecznie na muzyczną i historyczną podróż w czasie!