Wernisaż wystawy scenografii Teatru Lalek Rabcio

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy scenografii Teatru Lalek „Rabcio” pt. „Spotkanie z Rabciem”, który odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 16:00 w starym kościółku – muzeum.

Teatr Lalek „Rabcio” powstał w 1949 roku. Ideą twórców było dotarcie z przedstawieniami do dzieci przebywających na leczeniu w miejscowych sanatoriach. Pomysłodawczynią powstania „Rabcia” była pedagog Pani Stanisława Rączko. Inauguracyjny spektakl odbył się 12 listopada adaptacją baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Początkowo przedstawienia odbywały się jedynie w rabczańskich sanatoriach. Z czasem Teatr wyruszył do innych miejscowości całej Polski oraz za granicę. Gościł w byłej Jugosławii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Bośni i Hercegowinie, Austrii. Teatr wystawiał swoje sztuki również w języku esperanto oraz brał udział w festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając liczne nagrody.

Aktorzy „Rabcia” posługują się urozmaiconą techniką lalkową: kukły, jawajki, pacynki, marionetki, maski. Wizytówką Teatru są przedstawienia oparte na miejscowych zwyczajach, legendach, opowiadające o ludowych bohaterach Podhala, przedstawiane w gwarze góralskiej.
Teatr uprawia z powodzeniem różne gatunki scenicznej wypowiedzi: baśń, przypowieść, balladę poetycką, kabaret, musical. Repertuar Teatru adresowany jest nie tylko dla najmłodszej widowni. Oferta programowa wzbogacona jest także propozycjami dla młodzieży i widzów dorosłych. Teatr Lalek „Rabcio” w latach 1949 – 2014 zrealizował 125 premier, zagrał około 15 tysięcy spektakli dla 3 milionów widzów.
W 2009 roku Teatr został doceniony za wkład w rozwój kultury polskiej i otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Rada Powiatu Nowotarskiego przyznała Teatrowi Lalek „Rabcio” medal „Zasłużony dla Podhala”.

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF