Było bajkowo, filmowo, koncertowo – II NOC MUZEÓW już za nami

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów, odbyła się przy niezbyt sprzyjającej aurze. Jednak goście nie zawiedli – w końcu to jedyna tak wyjątkowa noc w roku. Było bajkowo, filmowo, koncertowo.

II NOC MUZEÓW stała się dobrym pretekstem do tego aby zaprezentować alternatywną wizję kultury ludowej, której nie spotyka się na codzień w naszym Muzeum. Prelekcja Gdzie diabeł nie może tam babę pośle prezentowała całe bogactwo wyobrażeń ludowych dotyczących zjawiska czarownictwa na dawnej wsi. Zgromadzeni mogli dowiedzieć się m. in. jak można było zostać czarownicą, co się działo na Łysej Górze, jak czarownice szkodziły ludziom, a także czym była słynna na XIX wiecznej wsi choroba – zwana kołtunem.

Po prelekcji nastąpiłą premiera, krótkometrażowego filmu promującego wystawę „Zabawki ludowe” zrealizowanego przez Studio Grades dla naszego Muzeum. Film w zeszłym roku odniósł niemały sukces medialny, zaprezentowany został w Telexpressie i zakwalifikował się do 10 laureatów konkursu Museums in Shorts we Włoszech.

Kto nie był niech podziwia tutaj filmik „Zabawki ludowe”

Nie lada gratką był występ Teatru Ludowego im. Franciszka Macioła ze Skomielnej Białej, który zaprezentował sztukę góralską pt. Piekielnica z dorobku prof. Juliana Reimschossela. Przedstawienie spotkało się z gorącym przyjęciem widzów, którzy żywiołowo reagowali na komediowe wątki sztuki.

Następnie zaprezentowano bajkę O dzielnej Marynie, bacy Bulandzie i zębach z rabczańskiego kościółka zrealizowanej w ramach projektu Zabookowani w Sztuce sławiącej niewątpliwą atrakcję naszego Muzeum. Zainteresowani, mogli na własne oczy ujrzeć bielejące w szczelinach zęby dawnych Rabczan.

Na zakończenie, gwiazda wieczoru Duet folkowy Agata Siemaszko i Kuba „Bobas” Wilk oczarowali publikę romską muzyką z rejonu Karpat, okraszoną jazzową i funkową aranżacją. Okazało się, że wnętrze zabytkowego XVII wiecznego kościoła charakteryzuje niebywały klimat i świetna akustyka.

Na zakończenie imprezy dla nocnych marków, którzy przybyli również z Zakopanego 🙂 wyświetlono film MUZEUM UTRACONE zrealizowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Koncert duetu dofinansował Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej za co serdecznie dziękujemy.

Wspaniałe światła udostępniła Basia Habieda z Co ludzie powiedzą a sprzęt multimedialny wypożyczyło Stowarzyszenie Kulturowy Gościniec.

Pozdrawiają muzealnice