56. Konkurs Palm Wielkanocnych – zaproszenie do udziału

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w 56. Konkursie Palm Wielkanocnych organizowanym przez nasze Muzeum.
56. Konkurs Palm Wielkanocnych jest jednym z pierwszych konkursów tego typu organizowanych w Polsce. Odbywa się bowiem od 1958 r. Zwyczaj wykonywania palm w okolicach Rabki jest nadal bardzo powszechny. Tradycja wicia charakterystycznych bazi przekazywana jest często z pokolenia na pokolenie. Corocznie do konkursu staje około 100 uczestników. Niedziela Palmowa od początku trwania konkursu skupia większość społeczności Rabki i okolic.
Konkurs jest najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez Muzeum. Tegoroczna edycja odbędzie się 13.04.2014 r. o godzinie 12:00. Obchody święta rozpoczynają się od uroczystej mszy w neogotyckim kościele pw. św. Marii Magdaleny podczas, której palmy zgodnie z tradycją zostają poświęcone. Następnie uczestnicy podążają w uroczystym korowodzie do drewnianego XVII w. kościółka – muzeum gdzie w zabytkowym otoczeniu rozstrzygnięty zostanie konkurs. Jury konkursowe składa się ze specjalistów: etnografów, którzy oceniają palmy w kategoriach: tradycyjna, współczesna, najpiękniejsza. W ich ocenie jury bierze pod uwagę użycie tradycyjnych materiałów, technikę wykonania, dekoracyjność, oraz nowatorskie ujęcie tematu.
Oprawę artystyczną imprezy zapewniają zespoły regionalne, prezentujące dawne zwyczaje i obrzędy związane z Wielkanocą.
Wstęp wolny!

Formularz zgłoszeniowy do konkursu należy dostarczyć wraz z palmą przy rejestracji palmy w dniu konkursu, czyli 13.04.2014 r., godz. 12:00.

PLIKI DO POBRANIA:
Kryteria oceny palm