Promocja publikacji naukowej

18.12.2017 r. w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju odbyła się promocja publikacji naukowej pt. Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich – perspektywy badawcze, rekonstrukcje, reinterpretacje, wydanej przez Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju.

Wydawnictwo jest pokłosiem I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej, która odbyła się w 2016 r., została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu naukowo badawczego pt. „Współczesne ślady danych rzemiosł – niematerialne dziedzictwo Karpat Polskich.” Autorkami i realizatorkami projektu były Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk.

W spotkaniu promującym publikację uczestniczyli m. in. redaktor naukowy publikacji prof. Marcin Brocki Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, autorzy artykułów, przedstawiciel  Powiatu Nowotarskiego Leszek Świder, a także muzealnicy z Piwnicznej i Nowego Sącza.

Na temat artykułów zamieszczonych w publikacji opowiedzieli m. in. Joanna Hołda – etnograf z Muzeum Okręgowego z Nowego Sącza, Wojciech Śliwiński emerytowany Kustosz Sądeckiego Parku Etnograficznego, Dorota Majerczyk etnolog, doktorantka Instytutu Sztuki PAN, Katarzyna Ceklarz etnolog, wykładowca PPWSZ w Nowym Targu oraz Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, etnolog z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju.

Uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarze publikacji.

Podczas spotkania zaprezentowano film dokumentalny „Czego woda nie weźmie i ogień nie spali… – rzecz o dawnych rzemieślnikach.” zrealizowany przez nasze Muzeum w ramach zeszłorocznego projektu dofinansowanego ze środków ministerialnych.

 

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF