Odeszła Maria Lechowska Bujak – wieloletni Dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana

12. września 2018 roku po długiej chorobie odeszła wieloletnia Dyrektor naszego Muzeum Maria Lechowska Bujak. 

Rabczańską placówką kierowała w latach 1962-1990. To dzięki jej pracy i zaangażowaniu miejsce to przekształciło się w instytucję liczącą się w świecie etnografów, kolekcjonerów oraz muzeologów. W swojej pracy zawodowej objęła opieką twórców ludowych, o czym świadczy m.in. to, że w muzeum powstała pokaźna kolekcja współczesnej sztuki ludowej, zabawki ludowej oraz obrzędowych strojów i akcesoriów kolędniczych. Ponownie odkryła i pokazała światu twórczość „Orawskiego Nikifora” Karola Wójciaka zw. Heródkiem – dzięki jej staraniom muzeum zgromadziło największą w Polsce kolekcję rzeźb tego artysty. Była prekursorem organizowania konkursów w placówkach muzealnych np.: najstarszego w Polsce konkursu palm wielkanocnych. Udało jej się również przejąć na własność budynek „Orkanówki” i zorganizować muzeum biograficzne Władysława Orkana. Za swą pracę i dokonania została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi. 

Muzeum było miejscem, które do końca swych dni traktowała jak swój drugi dom, a wszystkich pracowników jak  rodzinę. Odeszła muzealnik, etnograf, która swą pracę w rabczańskim muzeum traktowała jako misję swojego życia. Była skarbnicą wiedzy o Rabce, muzeum i wszystkim tym, co związane z górami, etnografią i historią naszej małej ojczyzny. 

Cześć Jej pamięci.

Rodzinie składamy wyrazy szczerego współczucia i żalu.

Dyrektor i pracownicy Muzeum im. Władysława Orkana

 

Msza Święta żałobna odprawiona zostanie w środę 19. września 2018 roku o godz. 12.00 w kaplicy na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, po czym nastąpi odprowadzenie urny z Prochami Zmarłej do grobowca rodzinnego.

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF