Kolęda 2015 – Herody w Muzeum

Z dumą zaprezentować pragniemy nasze nowe dzieło Kolędę 2015 – Herody w Muzeum

Ponownie przyjaciele Muzeum zgromadzili się w jednym celu – aby dać z siebie wszystko – krew, pot i łzy i jest… nasza pierwsza w życiu KOLĘDA. Straszliwie zmęczeni prezentujemy….To dla Was! Coby wam się darzyło! Projekt zakładał rekonstrukcję grupy kolędniczej z Poręby Wielkiej, do realizacji wykorzystano elementy strojów kolędniczych z lat 60. XX w. z kolekcji Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju. Chodziło o to aby zaprezentować stroje w możliwie naturalnym dla nich otoczeniu i odsłonić ich role. Posiadaliśmy archiwalne zdjęcia oraz nagrania, które zostały wykorzystane do tej rekonstrukcji. W projekt zaangażowali się między innymi potomkowie autora strojów kolędniczych – Jana Rapciaka z Poręby Wielkiej Hubert i Damian Rapciak oraz Łukasz Pitek. W nagraniu uczestniczyły także działaczki kulturalne z Nowohuckiej ARTzony Gosia Hajto i Karolina Nowacka, włoscy miłośnicy tutejszego folkloru Ewa i Roberto Casarin, Michał Gacal młody kawaler, wirtuoz guzikówki oraz rabczańska Inicjatywa Czeremcha – pomysłodawcy całego zamieszania: Katka Szczęśniak, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka, Natalia Klęsk, Radosław Wierzbicki i Aleksander Hordziej. Wszystko nagrali i zmontowali Katka Szczęśniak & Aleksander Hordziej. Muzykę oraz słowa napisał dla nas nasz przyjaciel z Kuśka Brothers Waldemar Ślefarski, akompaniowali mu Marcin Kowalski na gitarze oraz Rafał Baca na stole mikserskim. Konserwację i re-konstrukcję strojów przeprowadziła nasza ukochana muzealnica Natalia Klęsk. Stroje na naszych barkach ruszyły w miasto abyśmy mogli się przekonać jak ciężka była codzienność dawnego kolędnika. Część zdjęć kręcona była na niedawno otwartej wystawie czasowej w naszym Muzeum pt. „Gody u Górali Zagórzańskich”, we wnętrzu starego kościółka oraz w rabczańskim, uzdrowiskowym plenerze. Nasza kolęda rozpoczyna huczne obchody jubileuszu 80 lat Muzeum, które zaczynamy świętować w spiesznie nadchodzącym Nowym Roku (za 2 dni).

To wszystko dla Was coby wam się darzyło… i wszelkiej szczęśliwości
na ten Nowy Rok

kolęda w poniższym linku:

Wystąpili
Ewa Casarin