Finał XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka

31.08. 2023 r. w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbył się niestety ostatni już z koncertów XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. Ks. Kamila Kowalczyka.

W wypełnionym do ostatniego miejsca muzeum, w tajemniczej atmosferze przygaszonych świateł i niezwykłej scenerii starego kościółka, miłośnicy Vivaldiego, Bacha i Haendla mogli wysłuchać niezwykłego i niezwykle emocjonalnego koncertu finałowego.  Przed publicznością swój kunszt zaprezentowała bowiem trójka niezwykle utalentowanych i znakomitych muzyków. Katarzyna Gierla – sopran, Mateusz Zuzański – skrzypce i Wojciech Gracz (dyrektor Artystyczny Festiwalu) – organy. Publiczność zgotowała muzykom owacje, domagając się bisów i przez chwilę wydawało się, że muzycy nie zostaną z kościółka wypuszczeni…

Mateusz Zuzański:

   Absolwent klasy skrzypiec prof. Franciszka Bartosika w Akademii Muzycznej w Łodzi. Doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem prof. Joshuy Epsteina w Konserwatorium Narodowym w Sztrasburgu, studia ukończone z wyróżnieniem. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych m. in. przez I. Wojciechowską, J. Kaliszewską, A. Kosteckiego, M. Wiengierowa, I. Gitlis i L. Kaplana.

Katarzyna Gierla:

   Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Zadebiutowała na deskach Opery Krakowskiej w spektaklu studenckim, partią Królowej Nocy z opery Czarodziejski Flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem Charlotte Lehmann, Christiana Elsnera, Ingrid Kremling, Paula Esswooda, Igora Kuszplera, Jerzego Artysza, Teresy Żylis-Gara, Ryszarda Karczykowskiego, Maestro Claudia Desderiego, Urszuli Borzdyńskiej, Piotra Kusiewicza, Marka Rzepki, Olgi Popowicz. Wraz z Maestro Wiesławem Ochmanem otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego – Ars Quaerendi w kategorii „Mistrz i Uczeń”, oraz „Projekt”, wspólnie stworzyli projekt w Filharmonii Krakowskiej pt. „Sięgnąć do gwiazd”.

Wojciech Stanisław Gracz:

   Rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Rabce-Zdroju, którą kontynuował na organach w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Białki i prof. Wacława Golonki. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich z zakresu interpretacji i improwizacji muzycznej, m. in. pod kierunkiem Juliana Gembalskiego, Romana Peruckiego, Andrzeja Szadejki, Oliviera Latry’ego, Pierre’a Pincemaille’a, Wolfganga Seifena. Dokonał nagrań płyt CD na organach, m. in. wraz ze Scholą Gregoriańską przy Seminarium OO. Paulinów, na których zarejestrowano muzykę średniowiecza oraz epoki baroku, a także opracowanie dawnych nabożeństw wielkopostnych, zrealizowane w kościele OO. Augustianów.

Patronat nad XIX Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objął Starosta Nowotarski Krzysztof Faber. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu i Urząd Miejski w Rabce-Zdroju oraz Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej.

Na koncercie obecna była mama ks. Kamila Kowalczyka, która swym zaangażowaniem zawsze wspiera organizację Festiwalu i Radny Powiatu Nowotarskiego Adam Gracz.

Koncert Finałowy miał też swój melancholijny podtekst, bowiem z Muzeum po 12 latach pełnienia funkcji dyrektora żegnał się Zbigniew Wójciak, przekazując symbolicznie stery Muzeum w ręce swojego dotychczasowego zastępcy Wojciecha Kusiaka.

Na zakończenie Festiwalu padła deklaracja o kontynuacji w roku przyszłym tak pięknego i ważnego dla miasta i powiatu wydarzenia artystycznego.

Zapraszamy już za rok!

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF