Wernisaż wystawy HERÓDEK ORAWSKI NIKIFOR

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy pt. HERÓDEK – ORAWSKI NIKIFOR, który odbędzie się 26. czerwca 2014 r. (czwartek) w starym Kościółku – Muzeum, przy ul. Orkana 2 o godzinie 17:00

Wystawa prezentuje twórczość Karola Wójciaka zwanego Heródkiem – artysty pochodzącego z Lipnicy Wielkiej. Nie bez przyczyny nasze Muzeum posiada jedną z większych kolekcji rzeźb tego twórcy. Bowiem już w 1966 r., ówczesna Dyrektor Muzeum Maryna Lechowska – Bujak zainteresowała się nikomu nieznanym wtedy artystą spod Babiej Góry.

Twórczość Heródka zaliczana jest do sztuki kręgu ART BRUT – artystów, wizjonerów z marginesu społecznego. Cechuje ją przez prymitywizm i czystość wyrazu świętych uwiecznionych w pieńkach. Artysta był ubogim, pastuchem o niezwykłej potrzebie tworzenia. Do dziś jego rzeźby znajdują się w zbiorach największych muzeów w Polsce i kolekcjach prywatnych.

Pragniemy z ogromną radością przypomnieć o tym “dziwnym artyście spod Babiej Góry”, który stał się jedną z czołowych postaci nurtu sztuki “INNYCH”.