Heródek – Orawski Nikifor – film STUDIA GRADES

Jeszcze do 30 sierpnia 2014 r. potrwa wystawa “Heródek – Orawski Nikifor” prezentowana w starym, rabczańskim kościółku – muzeum. Wystawa prezentuje rzeźby jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców kręgu ART BRUT (twórczość artystów z marginesu społecznego) w Polsce. Po raz kolejny nakręcenia filmu (teledysku) promującego wystawę podjęli się Aleksander Hordziej i Katka Szczęśniak ze Studia GRADES (znani bliżej jako Dirty Sanczez & Pani Lampka). Już dziś prezentujemy efekty wielomiesięcznej, wytężonej pracy, podczas której błądziliśmy po orawskich bezdrożach łapiąc najlepsze możliwe kadry. Filmik powstał w Lipnickich plenerach a główną rolę prócz rzeźb zagrała Babia Góra, kręcona z różnych perspektyw (także ze szczytu). Ten trzyminutowy film był także dobrym pretekstem aby rzeźby wyszły z magazynów i sal wystawowych i zaprezentowały się w swej “boskiej” krasie tam gdzie ustawiał je zwykle ich twórca. Już niedługo opublikujemy dłuższą wersję filmu zawierającą wywiady z ludźmi którzy znali Heródka i jeszcze więcej lipnickich klimatów.

W filmie wykorzystano archiwalne nagranie pt: “Heródek” autorstwa prof. Romana Reinfussa udostępnione przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz fotografie Jerzego Sierosławskiego ze zbiorów Muzeum w Rabce. Dźwiękowe impresje a la Heródek pochodzą ze spektaklu “Nieudany Krewniak” Maji Spychaj – Kubackiej, a ich autorem jest Ludwik Młynarczyk.
video: Aleksander Hordziej, Lech Baranik
opieka merytoryczna: Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka
wyprodukowali i wyreżyserowali: Pani Lampka & Dirty Sanczez Studio Grades
(Katarzyna Szczęśniak, Aleksander Hordziej, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka)
najlepszy asystent: Radek Wierzbicki
pomoc nieśli: Natalia Klęsk, Baha Habieda, Kolec i Sylwia, Ania Hojwa, Marcin Gałęziowski
Szczególne podziękowania dla Maryny Lechowskiej –Bujak, Jana Smreczaka i Karoliny oraz Marcina Kowalczyków za wsparcie duchowe.

Poniżej link do filmu oraz na fanpage Muzeum

lub