o muzeum
Drewniany Kościół p.w. św. Marii Magdaleny to jeden z ciekawszych zabytków naszego miasta. Został wzniesiony w 1606 r. staraniem ówczesnych właścicieli Rabki, oraz władz kościelnych. Sama świątynia była kilkukrotnie przebudowywana dzięki temu wnętrze nosi ślady różnych stylów i epok. Wybudowany został na kształt gotyckich budowli drewnianych przy użyciu świerkowych płazów osadzonych na kamiennym fundamencie i cokole. Wieża kościoła postawiona na planie kwadratu pierwotnie stała osobno – jej śmiała konstrukcja (na słup „na zastrzały”) dźwiga ciężar ogromnej barokowej kopuły.
Do jednych z najcenniejszych w Polsce zaliczane są między innymi organy z 1778 r., które w letnie wieczory nadal rozbrzmiewają podczas koncertów organowych. Świątynię zdobi wtórna polichromia, na której do dziś odnaleźć można tłuszcz z głów pokoleń przybywających tu tłumnie z całej okolicy parafian. Na sklepieniu zobaczyć można patronkę kościoła św. Marię Magdalenę oraz scenę koronacji Matki Bożej. W jednym z ołtarzy bocznych znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem będący częścią tryptyku z 1 poł. XVI w. Wokół świątyni pierwotnie znajdował się cmentarz otoczony kamiennym murem – dziś świadkami nekropolii są 3 kamienne nagrobki okolicznych dziedziców. Wokół kościoła rosną wielowiekowe dęby, lipy i jesiony pamiętające czasy Jagiellonów.
Dopiero na początku XX wieku kościół przestał być wykorzystywany do celów kultowych a w 1936 r. zorganizowano w jego wnętrzu muzeum regionalne które do dziś gromadzi eksponaty z terenu zamieszkiwanego przez Zagórzan (dziś jest to ok. 5000 eksponatów). W swoich zbiorach Muzeum posiada jedną z większych w Polsce kolekcję świątków ludowych. Patronem nowo powstałego muzeum został Władysław Orkan (1875-1930) – pisarz pochodzący z Poręby Wielkiej zwany „piewcą gorczańskiego pejzażu”.
Ekspozycja muzealna została zorganizowana w czterech przestronnych salach urządzonych w przyziemiu wieży kościoła – prezentujemy tutaj wystawę garncarstwa, pasterstwa, stroju oraz dawnej rzeźby ludowej.
GARNCARSTWO Rabka jeszcze w XIX wieku stanowiła silny ośrodek garncarski zaopatrujący swymi wyrobami Podhale, Spisz i Orawę, a także Słowację i Węgry. Na ekspozycji zaprezentowano etapy obróbki gliny, narzędzia oraz wyroby lokalnych rzemieślników.
PASTERSTWO I RZEMIOSŁO W Sali możemy zobaczyć m. in. niezbędne wyposażenie szałasu pasterskiego, naczynia do przechowywania i transportu mleka czy formy do wyrobu serów owczych. Zaprezentowano także narzędzia i wyroby rzemieślników różnych profesji: cieśli, stolarza, bednarza, kołodzieja, kowala i szewca.
STRÓJ W Sali stroju zaprezentowany został odświętny ubiór Zagórzan z XIX/XX w. Jednym z podstawowych materiałów z jakich szyto odzież było płótno lniane, wytwarzane zwykle w każdym góralskim domu. Różnorodność zdobnictwa ukazują przedwojenne wzorniki parzenic haftowanych na wełnianych portkach.
RZEŹBA W Sali tej zgromadzono najcenniejsze przykłady twórczości ludowej. Główną tematyką przedstawień tradycyjnych były postaci świętych: Jana Nepomucena, Wawrzyńca, czy też św. Floriana, a także Matki Bożej i Chrystusa Frasobliwego. W kolekcji Muzeum znajduje się także figurka Chrystusa Frasobliwego z Makowa Podhalańskiego, którym zachwycił się sam Pablo Picasso podczas pobytu we Wrocławiu w sierpniu 1948 r.
Muzeum prowadzi Akademię Malarstwa na Szkle w której odbywają się lekcje muzealne dotyczące kultury materialnej i duchowej Zagórzan.
Polecamy warsztaty dotyczące:
– malarstwa na szkle- plastyki obrzędowej
– zabawki ludowej
– dawnej wiejskiej mody
Muzeum organizuje imprezy cykliczne
„Konkurs palm Wielkanocnych” – Niedziela Palmowa
„Wielka Sobota w Muzeum” – święcenie pokarmów
„Noc Muzeów” – maj
„Koncerty Organowe – lipiec/sierpień
„Jarmark w Muzeum” – kiermasz twórczości regionalnej – 22 lipiec
Zapraszamy również na wystawy czasowe!
Plan Rozwoju Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju na lata 2019 – 2026
Załącznik nr 1 do umowy z dnia 3 września 2019 roku w sprawie warunków organizacyjno – finansowych działalności Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju
Załącznik nr 1 do umowy z dnia 3 września 2019 roku w sprawie warunków organizacyjno – finansowych działalności Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju (część 2)
Załącznik nr 1 do umowy z dnia 3 września 2019 roku w sprawie warunków organizacyjno – finansowych działalności Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju (część 3)