Wernisaż wystawy „Światło Jaśnie Gość”

15 września 2023 r. w gościnnych progach Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbył się niezwykły wernisaż wystawy Gosi Ornowskiej pt. „Światło Jaśnie Gość”.

Przybyłych na wydarzenie gości i przedstawicieli prasy przywitał dyrektor muzeum Wojciech Kusiak. „To kolejna wystawa w  naszym Muzeum, na której prezentujemy twórców związanych z naszą miejscowością i naszym regionem, którzy swoją pasją, zainteresowaniami, inspiracjami chcą nas  wprowadzić w swój świat, świat przeżyć i doświadczeń tak pięknie przedstawionych; w przypadku naszej dzisiejszej bohaterki; w obrazach prezentowanych dzisiaj na wernisażu. Droga do zorganizowania dzisiejszego wydarzenia nie była łatwa, bo już przed czterema laty rozmawialiśmy o zorganizowaniu tego wydarzenia. Jednak pandemia pokrzyżowała nasze plany i koncepcje, ale dzięki zaangażowaniu i wyrozumiałości, udało nam się zamierzenie zrealizować i doprowadzić do finału, który możecie Państwo dzisiaj ocenić. A ta wystawa poprzez swoją kolorystykę i tematykę pięknie wpisuje się nie tylko we wnętrza naszego kościoła, ale też w „atmosferę” Rabki. Zachęcam więc do poszukania tych „nitek” i podążeniem za światłem – przewodnikiem naszej wystawy.”

Sylwetkę malarki, jej drogi poszukiwania swojego „artystycznego miejsca”, przybliżyła kurator wystawy Aleksandra Traczyk – Adiunkt Muzeum.

Po prezentacjach przybyli goście długo jeszcze kontemplowali prezentowane prace, dzieląc się swymi spostrzeżeniami i dyskutując na temat jej twórczości.

Na wernisażu obecna była ekipa filmowa, która pracuje nad filmem dokumentalnym o Gosi Ornowskiej i jej twórczości, który niebawem zaprezentujemy na naszych stronach.

Fotorelacja z wernisażu Piotr Kuczaj