Pierwszy dzień festiwalu!

Pierwszy dzień festiwalu upłynął pod znakiem ciekawych spotkań i warsztatów. Dzieci szkolne miały możliwość uczestniczenia w wędrujących warsztatach. Jako pierwsze odbyły się w gościnnych murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rabce-Zdroju warsztaty animacji cieniowej przygotowane przez Martę i Czarka Skrockich z Teatru Chrząszcz w Trzcinie. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z właściwościami i możliwościami plastycznymi teatru cieni i samodzielnie stworzyli animowaną historię, którą już niebawem zostanie opublikowana na naszym kanale Youtube.

W otoczeniu naszego kościółka odbyły się arcyciekawe warsztaty zielarskie prowadzone przez Paulinę Żakietę fitoterapeutkę z Fundacji Macerat, właścicielkę sklepu zielarskiego Górskie Zmysły, która opowiedziała o właściwościach ziół i olejków eterycznych, maceratów i wyciągów ziołowych. Uczestnicy mieli możliwość wykonania i zaprojektowania świec do aromaterapii zdobionych ziołami.

Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Dyrektor Muzeum Zbigniew Wójciak, który powitał gości. Etnolog Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka przybliżyła historię i myśl jaka przyświecała podczas odczytu pt. Jak się zaczęło Muzeum w Rabce, natomiast Katarzyna Szczęśniak animator kultury z Krakowskiej ArtZony, współtwórczyni projektu festiwalu przedstawiła zamysł projektu Festiwal Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum.

Wykład jak się zachowywać w ostoi dzikich zwierząt wygłosił dr Jan Loch wieloletni pracownik Gorczańskiego Parku Narodowego, który pokazał zasięgi ostoi różnych chronionych gatunków oraz filmy z foto-pułapek na których udało się zarejestrować między innymi toki głuszców, czy bawiące się szczenięta wilka.

Kolejnym punktem programu było spotkanie z Karoliną, Mario, Marianką, Jasiem i Basią z Our Little Adventures, którzy opowiedzieli nam O podróżowaniu całą rodziną. Blogerzy nacodzień rodzice trójki dzieci, podróżnicy i testerzy opowiedzieli o tym, że podróże z dziećmi nie są wcale takie skomplikowane jak nam się wydaje. A korzyść jaką mogą wynieść dzieci chociażby ze zmiany otoczenia jest bezcenna. „Dlatego pokazujemy naszym dzieciom różne fantastyczne miejsca, te bliższe, i te dalsze. Żeby wiedziały, jak pięknie i jak różnorodnie jest nie tylko na świecie, ale przede wszystkim u nas, w Polsce.”

 

Kolejnym punktem programu było spotkanie z Wiolettą i Krzysztofem Domareckimi ze Stowarzyszenia Polska Szkoła Survivalu z Czarnego Dunajca, którzy przybliżyli ideę bushcraftową live no trace – nie zostawiaj po sobie śladu. Rozmawialiśmy o etyce bushcraftowej i tym w jaki sposób zachowywać się w lesie. Na zakończenie odbyły się warsztaty ekwipunkowe, podczas których uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z przedmiotami, które są niezbędne do przeżycia w lesie.

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF