Otwarcie wystawy malarstwa Stefana Dziadonia

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy malarstwa Stefana Dziadonia – artysty amatora, który nade wszystko ukochał piękno tutejszego krajobrazu i jego mieszkańców.

Urodził się w 1923 r. w Tymbarku. Po wojnie ukończył krakowską Wyższą Szkołę Techniczną. Przez wiele lat pracował jako inżynier – innowator w Hucie Aluminium w Skawinie. Później zamieszkał w Rabce – gdzie od 1980 r. tworzył obrazy olejne inspirowane krajobrazem Gorców. W swej twórczości dbał o szczegóły postaci ich ubiór, pozę przy pracy, starał się wiernie oddać klimat zmierzchającego nieba czy sianokosów. Tłem jego prac były przede wszystkim pejzaże górskie pokazane w charakterystyczny baśniowy sposób. Tematyką jego prac były obrazy zapamiętane z przeszłości, które pragnął przekazać następnym pokoleniom, drogie jemu wspomnienia o tym co już odeszło – jak podkuwanie konia, tradycyjne żniwa, dziadek siedzący w progu domu, siewca na polu, czy ciepły wieczór przy ognisku. Jego obrazy mają niewątpliwy walor dokumentu zachowały bowiem dla nas chwile z codziennego życia tamtejszej, dawnej wsi.
Artysta należał do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Brał udział w licznych konkursach oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także był laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Serdecznie zapraszamy
otwarcie wystawy – 31. marca 2017 r.
godzina 15:00
wstęp wolny
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju
ul. Orkana 2 stary kościółek
wystawa będzie czynna do końca maja w godzinach otwarcia muzeum