Literacka retrowycieczka u Orkana

Za sprawą naszych wspaniałych przyjaciół z Dawnej Rabki Czar udało się zrealizować nasze kolejne marzenie. Było nim upamiętnienie wycieczki, którą odbyli założyciele Muzeum do Orkanówki.

Nowo powstające w zabytkowym rabczańskim kościółku muzeum etnograficzne potrzebowało bowiem także nowego, świeckiego patrona. Wybór (dość oczywisty) padł na cenionego już wtedy w kraju pisarza – Władysława Orkana. Był to czas ważny także dla samego pisarza, ponieważ ukazały się wtedy jego Listy ze wsi. W sierpniu 1929 r. Zofia Sutorowska i Stanisław Dunin Borkowski wybrali się …przez Olszówkę do Poręby Wielkiej na Groń, gdzie mieszkał pisarz, prosić, żeby pozwolił dać nazwę: Muzeum Regionalnemu im. Władysława Orkana. Orkan chętnie przystał na tą propozycję.

Podobnie my na tą pamiątkę w sierpniu (22.08) 2021 r. wyruszyliśmy przez góry trasą krótszą co prawda, ale bardzo malowniczą z Koninek – Huciska do Orkanówki. Przewodniczką naszej marszruty była niezastąpiona Magdalena Petryna – przewodniczka beskidzka i edukatorka przyrodnicza znana jako Wilczy Las, która przygotowała dla wędrowców fragmenty twórczości Orkana.

Uczestnikami wycieczki byli także muzealnicy z Rabki oraz muzealnicy Nowego Sącza.

fot. Aleksander Hordziej

image_pdfPobierz PDFimage_printWydrukuj PDF