Drugi dzień Festiwalu Muzeum w Krajobrazie. Krajobraz w Muzeum

Drugi dzień festiwalu upłynął pod hasłem wspólnego wędrowania wraz z Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz dotarliśmy do mitycznego środka Rabki-Zdrój oraz do jej trzeciego najniższego punktu. W rytmie krajoznawczych wyczynów #PolskaNieodległa www.nieodlegla.pl fot. Aleksander Hordziej i Aleksandra Traczyk

WĘDRUJĄCE WARSZTATY Nasza rabczańska ceramik Grazia Habieda z pracowni ceramicznej Klajster Majster przygotowała warsztaty rodzinne pt. „Żywa mozaika„. Pod czujnym okiem artystki powstał projekt mozaiki przedstawiającej nasz drewniany kościółek. Następnie projekt podzielono na elementy mozaiki i mali twórcy przystąpili do wylepiania wszystkich elementów. Tak powstałe części pozostawiono w pracowni do wyschnięcia. Już niedługo będziecie mogli poznać efekty tamtych twórczych działań.

Część naszych działań Festiwalowych koncentrowała się w otoczeniu kościółka: zaprosiliśmy wszystkich na wspólne piknikowanie pod Muzeum. Z ciekawymi zagadkami przybyli do nas pracownicy Nadleśnictwa Nowy Targ, którzy przygotowali na ten dzień fascynujące zagadki o dzikiej przyrodzie. A Rabczański Oddział Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentował sprzęt ratunkowy oraz techniki pierwszej pomocy. Gości nakarmiły Gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich z Łętowego, które przygotowały specjały tradycyjnej kuchni.

W międzyczasie trwały warsztaty pt. „Elementy survivalu w gospodarce pasterskiej„, które prowadziły Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka – etnolog oraz Natalia Klęsk – konserwator zabytków z naszego Muzeum. Opowiedziały na czym polegała dawna sztuka przetrwania, jak zapewniano sobie byt podczas trwającego ok. pół roku wypasu owiec. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość pomalowania gipsowych wycisków redykołek, uzyskanych z zabytkowych form znajdujących się w kolekcji Muzeum. Drewniane formy do serków przedstawiały; owcę, koguta, gołębia bądź jelenia a także serce, rybę i itp.

Dla chętnych gości Festiwalu trwały przez 2 godziny Warsztaty malowania na szkle, które poprowadziła Aleksandra Traczyk – muzealnik i edukator z naszego Muzeum. W warsztatach wzięło udział w sumie ponad 50 dzieci.

Sporą publiczność przyciągnęły warsztaty przyrodnicze prowadzone przez Krystynę Tomasiewicz – wieloletnią edukatorkę z Gorczańskiego Parku Etnograficznego, która zaprezentowała jak rozpoznać tropy zwierząt. Prawdziwą sensacją były odchody (!) zwierząt, z których można się dowiedzieć co jadły niedawno te stworzenia.

We wnętrzu zabytkowego kościółka odbyła się prelekcja Bartka Szaro prowadzącego bloga o tanim podróżowaniu Paragon z podróży pt. „Temat rzeka. Czym zaskakuje Polska z perspektywy kajaka?” Opowiedział m. in. skąd się wzięła jego niezwykła pasja do podróżowania w najdziksze zakątki rzeczne.

Na zakończenie drugiego dnia festiwalu prawdziwa gratka dla fanów bushcraftu. Marek Lewandowski prowadzący kanał na Youtube Ekwipunek Dźwigany Codziennie opowiedział o tym czym dla niego jest wolność wędrowania, przy okazji pokazał swoje najciekawsze patenty ekwipunkowe.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje 2021,

Współorganizatorami projektu byli Gmina Miejska Rabka-Zdrój i Fundacja Rozwoju Regionu Rabka