Wernisaż wystawy „Światło Jaśnie Gość”

15 września 2023 r. w gościnnych progach Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbył się niezwykły wernisaż wystawy Gosi Ornowskiej pt. „Światło Jaśnie Gość”.

Przybyłych na wydarzenie gości i przedstawicieli prasy przywitał dyrektor muzeum Wojciech Kusiak. „To kolejna wystawa w  naszym Muzeum, na której prezentujemy twórców związanych z naszą miejscowością i naszym regionem, którzy swoją pasją, zainteresowaniami, inspiracjami chcą nas  wprowadzić w swój świat, świat przeżyć i doświadczeń tak pięknie przedstawionych; w przypadku naszej dzisiejszej bohaterki; w obrazach prezentowanych dzisiaj na wernisażu. Droga do zorganizowania dzisiejszego wydarzenia nie była łatwa, bo już przed czterema laty rozmawialiśmy o zorganizowaniu tego wydarzenia. Jednak pandemia pokrzyżowała nasze plany i koncepcje, ale dzięki zaangażowaniu i wyrozumiałości, udało nam się zamierzenie zrealizować i doprowadzić do finału, który możecie Państwo dzisiaj ocenić. A ta wystawa poprzez swoją kolorystykę i tematykę pięknie wpisuje się nie tylko we wnętrza naszego kościoła, ale też w „atmosferę” Rabki. Zachęcam więc do poszukania tych „nitek” i podążeniem za światłem – przewodnikiem naszej wystawy.”

Sylwetkę malarki, jej drogi poszukiwania swojego „artystycznego miejsca”, przybliżyła kurator wystawy Aleksandra Traczyk – Adiunkt Muzeum.

Po prezentacjach przybyli goście długo jeszcze kontemplowali prezentowane prace, dzieląc się swymi spostrzeżeniami i dyskutując na temat jej twórczości.

Na wernisażu obecna była ekipa filmowa, która pracuje nad filmem dokumentalnym o Gosi Ornowskiej i jej twórczości, który niebawem zaprezentujemy na naszych stronach.

Fotorelacja z wernisażu Piotr Kuczaj




Wernisaż wystawy malarstwa Gosi Ornowskiej

Dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana Wojciech Kusiak wraz z pracownikami zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa pt.:

ŚWIATŁO JAŚNIE GOŚĆ ,

który odbędzie się 15 września 2023 roku o godz. 17.00 w nawie starego kościoła.

Malarstwo Gosi Ornowskiej ma swoje źródło w głębokich codziennych przeżyciach związanych przede wszystkim z naturą i bezpośrednim otoczeniem, ale również w niedoszlifowanych emocjach i przemyśleniach po spotkaniu zarówno drugiej osoby jak i siebie samej. Owe kontemplacje nabierają konkretnej formy dopiero na płótnie. Jej prace są nasycone kolorami, które są pierwszym narzędziem, drugim jest światło, które subtelnie wypełnia każdą cząstkę jej obrazów.

Pasja do sztuki, a w szczególności do malarstwa, zrodziła się u artystki już w dzieciństwie. Swoje wykształcenie uzyskała w Liceum Plastycznym w Bydgoszczy oraz w Łodzi. Studia artystyczne ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Malarstwo studiowała pod kierunkiem prof. Mieczysława Ziomka.

W Szwecji ukończyła studia pedagogiczne (pedagogika specjalna) na Uniwersytecie Sztokholmskim. Tam również poświęciła się w dużym stopniu pracy pedagogicznej z dziećmi i nowoprzybyłą młodzieżą, którą wdrażała w szwedzki system edukacji.

Sztuka i obraz stały się głównym źródłem komunikacji i pozwoliły odnaleźć się uczniom, którzy często dźwigali w swoim życiowym bagaż traumatycznych doświadczeń. Te dwie formy ekspresji pomogły w dużym stopniu przemóc psychologiczne trudności związane z przyjazdem do nowego kraju i spotkania z inną kulturą.

Gosia Ornowska oddaje się dzisiaj swojej pasji – malarstwu oraz pracuje jako opiekun artystyczny w placówce “Inuti”, która prowadzi trzy studia artystyczne dla niepełnosprawnych artystów, gdzie aplikuje swoje obserwacje dotyczące tego jak ważnym instrumentem w komunikacji, terapii i rozwoju potrafi być obraz oraz kreatywna twórczość.

Kurator wystawy: Aleksandra Traczyk

Serdecznie zapraszamy

Wstęp wolny

Wystawa czynna od 15 września w godzinach otwarcia muzeum.




Finał XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka

31.08. 2023 r. w Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju odbył się niestety ostatni już z koncertów XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej im. Ks. Kamila Kowalczyka.

W wypełnionym do ostatniego miejsca muzeum, w tajemniczej atmosferze przygaszonych świateł i niezwykłej scenerii starego kościółka, miłośnicy Vivaldiego, Bacha i Haendla mogli wysłuchać niezwykłego i niezwykle emocjonalnego koncertu finałowego.  Przed publicznością swój kunszt zaprezentowała bowiem trójka niezwykle utalentowanych i znakomitych muzyków. Katarzyna Gierla – sopran, Mateusz Zuzański – skrzypce i Wojciech Gracz (dyrektor Artystyczny Festiwalu) – organy. Publiczność zgotowała muzykom owacje, domagając się bisów i przez chwilę wydawało się, że muzycy nie zostaną z kościółka wypuszczeni…

Mateusz Zuzański:

   Absolwent klasy skrzypiec prof. Franciszka Bartosika w Akademii Muzycznej w Łodzi. Doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem prof. Joshuy Epsteina w Konserwatorium Narodowym w Sztrasburgu, studia ukończone z wyróżnieniem. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich, prowadzonych m. in. przez I. Wojciechowską, J. Kaliszewską, A. Kosteckiego, M. Wiengierowa, I. Gitlis i L. Kaplana.

Katarzyna Gierla:

   Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Wokalno-Aktorskim. Zadebiutowała na deskach Opery Krakowskiej w spektaklu studenckim, partią Królowej Nocy z opery Czarodziejski Flet Wolfganga Amadeusza Mozarta. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach wokalnych pod kierunkiem Charlotte Lehmann, Christiana Elsnera, Ingrid Kremling, Paula Esswooda, Igora Kuszplera, Jerzego Artysza, Teresy Żylis-Gara, Ryszarda Karczykowskiego, Maestro Claudia Desderiego, Urszuli Borzdyńskiej, Piotra Kusiewicza, Marka Rzepki, Olgi Popowicz. Wraz z Maestro Wiesławem Ochmanem otrzymała Nagrodę Województwa Małopolskiego – Ars Quaerendi w kategorii „Mistrz i Uczeń”, oraz „Projekt”, wspólnie stworzyli projekt w Filharmonii Krakowskiej pt. „Sięgnąć do gwiazd”.

Wojciech Stanisław Gracz:

   Rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Rabce-Zdroju, którą kontynuował na organach w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Krakowie. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Andrzeja Białki i prof. Wacława Golonki. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich z zakresu interpretacji i improwizacji muzycznej, m. in. pod kierunkiem Juliana Gembalskiego, Romana Peruckiego, Andrzeja Szadejki, Oliviera Latry’ego, Pierre’a Pincemaille’a, Wolfganga Seifena. Dokonał nagrań płyt CD na organach, m. in. wraz ze Scholą Gregoriańską przy Seminarium OO. Paulinów, na których zarejestrowano muzykę średniowiecza oraz epoki baroku, a także opracowanie dawnych nabożeństw wielkopostnych, zrealizowane w kościele OO. Augustianów.

Patronat nad XIX Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Organowej objął Starosta Nowotarski Krzysztof Faber. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Starostwo Powiatowe w Nowym Targu i Urząd Miejski w Rabce-Zdroju oraz Bank Spółdzielczy w Rabie Wyżnej.

Na koncercie obecna była mama ks. Kamila Kowalczyka, która swym zaangażowaniem zawsze wspiera organizację Festiwalu i Radny Powiatu Nowotarskiego Adam Gracz.

Koncert Finałowy miał też swój melancholijny podtekst, bowiem z Muzeum po 12 latach pełnienia funkcji dyrektora żegnał się Zbigniew Wójciak, przekazując symbolicznie stery Muzeum w ręce swojego dotychczasowego zastępcy Wojciecha Kusiaka.

Na zakończenie Festiwalu padła deklaracja o kontynuacji w roku przyszłym tak pięknego i ważnego dla miasta i powiatu wydarzenia artystycznego.

Zapraszamy już za rok!