„Podhale w świetle reflektorów”

„Podhale w świetle reflektorów” to wystawa scenografii teatralnych „Rabcia” mających swoje korzenie w folklorze podhalańskim, związana z obchodami 70-lecia działalności teatru. Na wystawie trwającej do stycznia, odwiedzający mogą oglądać wspaniale prace: Jerzego Koleckiego, Macieja K. Tondery, Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, Rajmunda Strzeleckiego, Grzegorza Kwiecińskiego i Piotra Piotrkowskiego. Pochodzących z wielokrotnie nagradzanych spektakli: „O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się góral dostał do nieba”, „Hej idem w las” czy „Żywot Wowry wśród żywotów świętych”. Kuratorem wystawy jest Eliza Wtorkiewicz-Kaleta – kostiumolożka „Rabcia”.

Wernisaż otworzyło wystąpienie dyrektora Muzeum im. Władysława Orkana – Zbigniewa Wójciaka, po nim nastąpiło przedstawienie przygotowane przez uczniów rabczańskich szkół, pod przewodnictwem aktorek Teatru Lalek „Rabcio” – Agnieszki Kwiatkowskiej, Urszuli Tylek i Krystyny Kachel. Na wernisażu obecny był Paweł Stojowski, który grał w „Zwyrtale”, wypytywany przez prowadzącą – Krystynę Kachel – opowiadał gościom jak to „drzewiej bywało”.




Projekt „Spotkania z kulturą ludową Górali Zagórzańskich”

Zapraszamy do obejrzenia relacji video przygotowanej przez Aleksandra Hordzieja i Studio Grades (video i montaż), za ujęcia z drona odpowiedzialni byli Wynajem Drona – Grzegorz Macioł i Robert Lajk, a dźwięku z występów użyczył pan Janusz Olszyński.

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju zakończyło pracę nad projektem „Spotkania z kulturą ludową Górali Zagórzańskich” w ramach, którego odbyła się impreza plenerowa mająca na celu popularyzację materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury Górali Zagórzańskich m. in. strojów, obrzędowości dorocznej i zwyczajów, sztuki ludowej i rzemiosła, budownictwa, folkloru, tradycyjnych potraw. 24.08.2019 r. był dniem wielkiego zagórzańskiego święta. Towarzyszyły mu warsztaty, pokazy, wykłady, muzyka taniec i śpiew oraz tradycyjne jadło. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury. Autorkami projektu były Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk.




Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami na Podhalu za nami

W tym roku pracownicy muzeum przeprowadzili warsztaty artystyczne dla osób z niepełnosprawnościami. 
„’Muzą” i bohaterem pleneru malarskiego był XVII-wieczny kościół rabczański, uczestnicy mieli też okazję sprawdzić się w ozdabianiu tradycyjnych ludowych szkatułek. Finałem przedsięwzięcia był wernisaż dzieł połączony
z rozdaniem nagród dla najpiękniejszych prac malarskich, które wręczali starosta nowotarski Krzysztof Faber, poseł PiS Edward Siarka i dyrektor Muzeum im. Władysława Orkana – Zbigniew Wójciak. Całą imprezę podkreślił występ zespołu „Robcusie”.

Małopolskie Dni Osób z Niepełnosprawnościami na Podhalu – fot. N. Klęsk, A. Traczyk, M. Kościelniak