Jarmark w Muzeum 2017 już za nami

Wspaniałe, kolorowe święto odpustowe odbyło się w sprzyjającej aurze 22.07.2017 r., Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce -Zdroju po raz kolejny otwarło swe podwoje dla twórców ludowych, rzeźbiarzy, zabawkarzy i rękodzielników, którzy mogli w tym dniu zaprezentować swe wyroby podczas kolejnego już Jarmarku w Muzeum 2017. Było również muzycznie za sprawą konstruktora instrumentów ludowych: Piotra Majerczyka, który zaprezentował zebranym własnoręcznie wykonane dudy podhalańskie, (za które w zeszłym roku otrzymał I nagrodę w Konkursie Instrumentów Ludowych w Szydłowcu), a bracia lutnicy Paweł i Piotr Kowalcze zaprezentowali swe wyroby m. in. złóbcoki inspirowane eksponatem z rabczańskiego Muzeum. Nie mogło zabraknąć człowieka orkiestry – wspaniałego Pana Zygmunta Pyzika, który polskimi szlagierami umilał czas gościom oraz dobrego jadła i warsztatów dla dzieci. W tym roku można było spróbować swoich sił w malowaniu zabawek drewnianych, wykonywaniu gwiazdek z origami i serc z papierowej wikliny. Podczas kiermaszu zaprezentowało się 45 twórców z całego regionu.

ngg_shortcode_0_placeholder” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]




Premiera filmu „Ostatni Garncarz”

W przededniu cyklicznego święta odpustowego pt. Jarmark w Muzeum 2017, odbyła się uroczysta premiera filmu dokumentalnego pt. „Ostatni Garncarz”. Autorami filmu są redaktor Robert Miśkowiec i fotograf Piotr Kuczaj. Film opowiada o ostatnim skomielniańskim artyście-garncarzu Edwardzie Gacku, który prowadził przez szereg lat swą garncarnię w Skomielnej Białej na roli Piłatowej a także reaktywował garncarnię Rączków przy ul. Garncarskiej w Rabce – Zdroju. Znany i ceniony artysta, związany był z rabczańską galerią „Pod Lilianą”, był członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, laureatem odznaczenia „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Podczas premiery autorzy filmu wręczyli na ręce Dyrektora Muzeum im. Władysława Orkana – Zbigniewa Wójciaka kopię filmu, która zdeponowana zostanie w Archiwum Etnograficznym Muzeum.

 

 




XIV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej




Warsztaty „Przygody stempelka” dla Rabka Festival 2017

Dzięki tegorocznej edycji Rabka Festival Akademia Malarstwa na Szkle w naszym Muzeum zamieniała się w centrum współczesnego designu i kreatywnego działania. Na podstawie starych makatek ze zbiorów Muzeum – Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej stworzyliśmy przygodowe makatki. W ruch poszły ołówki, stemple i wyobraźnia. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom. Warsztaty pt. „Modre druki, czyli przygody drewnianego stempelka” przygotowały muzealniczki Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka i Natalia Klęsk.




Rabczański mural już jest!

Malunki muzyczne zawitały do Rabki by stworzyć niezwykły mural inspirowany lokalnymi historiami o muzyce i muzykantach. Tematem przewodnim stali się kolędnicy, o których chętnie opowiadali nam informatorzy podczas przeprowadzonych wraz z Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju badań terenowych. W ramach projektu zrealizowano również dwudniowe warsztaty dla dzieci, które odbyły się w gościnnych progach Akademii Malarstwa na Szkle w Muzeum im. Władysława Orkana, podczas których poznać można było technikę tworzenia murali.

Rabczański mural jest jednym z murali realizowanych w tym roku w różnych regionach Polski w ramach projektu Malunki muzyczne.
Autorką projektu i wykonawcą murali jest nasza rabczańska Czarli /Małgorzata/ Bajka. 
Mural powstał na ścianie budynku przy ul. Gilówka udostępnionej dzięki uprzejmości mecenas Renaty Sutor, która wraz z rodziną przybyłą również na otwarcie muralu. W uroczystym otwarciu uczestniczyli wszyscy wykonawcy: autorka projektu Czarli /Małgorzata/ Bajka, warsztatowicze mali i duzi z Rabki, spod Poznania a nawet z Irlandii, oraz muzealnicy Natalia Klęsk i Małgorzata Wójtowicz – Wierzbicka, które od początku uczestniczyły w projekcie. Tłumnie przybyli też mieszkańcy ul. Gilówka. Do tańca przygrywał p. Andrzej Przała i muzykanci nizinni z Łętowni. Mamy nadzieję, że udało nam się odczarować to miejsce dla wszystkich mieszkańców i zagości tam muzyczny nastrój. Zapraszamy do oglądania i podziwiania.
 
Projekt realizowany jest w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ngg_shortcode_1_placeholder” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]




Jarmark w Muzeum 2017 – zaproszenie

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju serdecznie zaprasza na doroczny Jarmark w Muzeum 2017. Ta impreza plenerowa zrzeszająca lokalnych twórców ludowych i rękodzielników odbędzie się tradycyjnie 22 lipca w święto odpustowe przy starym, XVII wiecznym kościółku w Rabce.

W tym roku podczas kiermaszu regionalnego zaprezentują swe wyroby rzeźbiarze, zabawkarze, snycerze, i rękodzielnicy z naszego regionu.

W ramach Jarmarku w Muzeum 2017 odbędą się warsztaty rękodzieła. Pod okiem twórców będzie można wykonać m. in. drewnianą zabawkę czy też kwiaty z bibuły. Na ciekawych świata czekają warsztaty składania papieru techniką origami.

O 12:00 dla zgromadzonych gości zagra na dudach słynny rabczański konstruktor instrumentów ludowych i muzyk Piotr Majerczyk.

Wyjątkowym wstępem do święta odpustowego będzie uroczysta premiera filmu dokumentalnego o zmarłym niedawno ostatnim skomielniańskim garncarzu Edwardzie Gacku, który od lat był uczestnikiem naszych kiermaszy regionalnych. Autorami filmu są Robert Miśkowiec i Piotr Kuczaj. Premiera odbędzie się 21.07.2017 r. o godz. 18:00 w starym kościółku-Muzeum przy ul. Orkana 2




Koncert organowy – Silvio Notarbartolo 11.07.2017r. – zaproszenie

Muzeum im. Władysława Orkana w w Rabce – Zdroju ma zaszczyt zaprosić na niezwykły koncert organowy w wykonaniu włoskiego muzyka Silvio Notarbartolo, który będzie miał miejsce we wnętrzu naszego XVII wiecznego drewnianego kościółka, w którym mieści się nasze Muzeum. Koncert odbędzie się 11.07.2017 r. o godzinie 17:00, w kościółku – muzeum przy ul. Orkana 2.
Silvio Notarbartolo urodzony w 1944 r., specjalizuje się w muzyce dawnej przede wszystkim w muzyce epoki baroku, ale wykonuje także utwory współczesnych autorów.
Silvio Notarbartolo studiował u Maestro Luciano Petazzoni jednak w większości sam doskonalił swój warsztat. Silvio Notarbartolo jest fundatorem i Honorowym Prezesem Associazione Musica Sant’ Ambrogio
 (A.MU.SA Zoagli – Liguria), organizacji która pozyskuje fundusze na restaurację zabytkowych organów. Jest także autorem licznych transkrypcji utworów barokowych na organy i trąbkę. Lubi być nazywany amatorem dobrej muzyki w literalnym tego słowa znaczeniu. Poprzez muzykę, z której czerpie maksymalną przyjemność, stara się przekazać entuzjazm także słuchaczom.
Od lat jest wielkim przyjacielem naszego Muzeum a jego koncerty wpisały się już w kalendarz wydarzeń kulturalnych w naszym mieście.
Registratorem koncertu będzie Wojciech Gracz.
Serdecznie polecamy!
Obecność obowiązkowa

 

Koncert Organowy Silvio Notarbartolo 

11 lipca 2017 godz. 16:00

Program Koncertu:

John Stanley (1713-1786)

Voluntary n.1 – Op.5 (Adagio-Andante-Slow-Allegro)

Claude Balbastre (1724-1799)

A la Veune de Noël  (Tema e 6 variazioni)

John Stanley (1713-1786)

Voluntary n. 2- Op. 5 (Slow-Allegro)

Jean-Francois Dandrieu (1682-1738)

Offertoire (Gravement-Allegro-Gaiment)

John Stanley (1713-1786)

Voluntary n. 3 – Op.5 (Adagio – Allegro)

Jean-Francois Dandrieu (1682-1738)

Adam ou es tu (Recit e 7 variazioni)

John Stanley (1713-1786)

Voluntary n.5 – Op. 5 (Slow Allegro)

Claude Balbastre (1724-1799)

Josph est bien Marié (Tema e 4 variazioni)

John Stanley (1713-1786)

Voluntary n. 7 – Op. 5 (Adagio-Allegro)