Otwarcie wystawy malarstwa Stefana Dziadonia

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju ma zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy malarstwa Stefana Dziadonia – artysty amatora, który nade wszystko ukochał piękno tutejszego krajobrazu i jego mieszkańców.

Urodził się w 1923 r. w Tymbarku. Po wojnie ukończył krakowską Wyższą Szkołę Techniczną. Przez wiele lat pracował jako inżynier – innowator w Hucie Aluminium w Skawinie. Później zamieszkał w Rabce – gdzie od 1980 r. tworzył obrazy olejne inspirowane krajobrazem Gorców. W swej twórczości dbał o szczegóły postaci ich ubiór, pozę przy pracy, starał się wiernie oddać klimat zmierzchającego nieba czy sianokosów. Tłem jego prac były przede wszystkim pejzaże górskie pokazane w charakterystyczny baśniowy sposób. Tematyką jego prac były obrazy zapamiętane z przeszłości, które pragnął przekazać następnym pokoleniom, drogie jemu wspomnienia o tym co już odeszło – jak podkuwanie konia, tradycyjne żniwa, dziadek siedzący w progu domu, siewca na polu, czy ciepły wieczór przy ognisku. Jego obrazy mają niewątpliwy walor dokumentu zachowały bowiem dla nas chwile z codziennego życia tamtejszej, dawnej wsi.
Artysta należał do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Brał udział w licznych konkursach oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także był laureatem wielu nagród i wyróżnień.

Serdecznie zapraszamy
otwarcie wystawy – 31. marca 2017 r.
godzina 15:00
wstęp wolny
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju
ul. Orkana 2 stary kościółek
wystawa będzie czynna do końca maja w godzinach otwarcia muzeum




59. Konkurs Palm Wielkanocnych w rabczańskim Muzeum

Już dziś pragniemy zaprosić wszystkich chętnych do udziału w naszym 59. Konkursie Palm Wielkanocnych. Jak co roku w Niedzielę Palmową przy starym, drewnianym rabczańskim kościółku gdzie mieści się nasze Muzeum odbędą się obrady jury konkursowego, które wyłoni zwycięzców na najlepsze palmy w trzech kategoriach na palmę: Tradycyjną, Współczesną i Najpiękniejszą.

Zgłoszenia do udziału przyjmowane będą w dniu konkursu od godziny 12:00. Prosimy o załączenie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszeniowego.

Formularz zgłoszeniowy

O godzinie 11:00 odbędzie się msza święta w nowym kościele pw. św. Marii Magdaleny, gdzie palmy zostaną poświęcone. Następnie w uroczystej procesji uczestnicy oraz goście przejdą do starego kościółka – Muzeum, gdzie odbędzie się Konkurs. Docenione będą prace wykonane z tradycyjnych materiałów, a także twórczość, dekoracyjność i ogólne wrażenia artystyczne.

Kryteria oceny palm

Docenione będą prace wykonane z tradycyjnych materiałów, a także twórczość, dekoracyjność i ogólne wrażenia artystyczne. Artystyczną oprawę imprezy zapewni zespół regionalny „Majeranki”.