Zakończenie projektu Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju zakończyło pracę nad projektem „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich”, który uświetnił obchody jubileuszu 80 lat Muzeum. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Głównym celem projektu była organizacja I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej pod tym samym tytułem. W czasie konferencji odbyły się cztery sesje tematyczne dotyczące teorii badawczej, realizacji tematu w przedstawieniach muzealnych, podejścia historycznego a także lokalnego ujęcia tematu rzemiosła tradycyjnego. Wygłoszono 15 referatów. W konferencji wzięli udział pracownicy merytoryczni i naukowcy z muzeów z całej Polski, którzy od lat zajmują się tą tematyką. Opiekę merytoryczną nad konferencją pełnili prof. dr hab. Jan Święch – Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Zbigniew Libera Kierownik Katedry Kultury Regionów, oraz dr hab. Marcin Brocki – Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. W drugim dniu konferencji odbyły się zajęcia warsztatowe oraz przegląd filmów etnograficznych.

W ramach projektu zostały zrealizowane badania terenowe obejmujące swym zasięgiem teren występowania grupy etnograficznej Górali Zagórzańskich, Rabkę i jej najbliższe okolice. Przeprowadzono 12 wywiadów etnograficznych z dawnymi i współczesnymi rzemieślnikami (szewcem, cholewkarzem, krawcową, bednarzem, rymarzem, kowalem, garncarzem, krawcem ludowym, konstruktorem instrumentów ludowych, stolarzem i kuśnierzem. Całość badań została zaprezentowana na 45 min. filmie dokumentalnym pt. “Czego woda nie weźmie i ogień nie spali…, rzecz o dawnych rzemieślnikach”.

Film został udostępniony poprzez kanał Youtube
https://www.youtube.com/watch?v=tMu_1qRSV2I

Kolejnym punktem projektu było zrealizowanie wystawy czasowej “O rabczańskich rzemieślnikach”, która została otwarta dla zwiedzających 17.11.2016 r. i będzie udostępniana do końca czerwca 2017 r. W ramach przygotowań do wystawy przeprowadzono 18 wywiadów z rzemieślnikami oraz rodzinami przedwojennych mistrzów rzemieślniczych, którzy zgodzili się udostępnić zarówno narzędzia i elementy warsztatów, pamiątki rodzinne oraz fotografie z domowych archiwów. Wydano również bogato ilustrowany przewodnik po wystawie autorstwa Małgorzaty Wójtowicz – Wierzbickiej i Natalii Klęsk. Na wystawie zaprezentowano cztery warsztaty rzemieślnicze stolarski, szewski, krawiecki i cholewkarski

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem. Zaangażował środowisko muzealne i naukowe oraz społeczność lokalną. Muzeum planuje wydanie drukiem materiałów pokonferencyjnych dla udostępnienia wyników sesji naukowych szerszej grupie odbiorców.




Film nakręcony z okazji Jubileuszu 80-lecia istnienia Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju




Wernisaż wystawy Szlakiem Zofii Rydet

Szlakiem Zofii Rydet – Wystawa fotografii dokumentalnej
wernisaż:
7.10.2016, piątek g. 17.00
miejsce: Galeria „Pod Aniołem”, Parkowa 5, Rabka

czas trwania wystawy:
7-21.10.2016r.

Współczesna dokumentacja miejscowości wykonana przez uczestników warsztatów COŚ, CO ZOSTANIE 2016: portrety mieszkańców, zdjęcia miejsc i krajobrazu zestawione ze zdjęciami Zofii Rydet przedstawiającymi dawną Rabkę.

COŚ, CO ZOSTANIE to projekt realizowany przez Fundację im. Zofii Rydet. W ubiegłych latach były to lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których Zofia Rydet (artystka fotografka, 1911-1997) realizowała słynny projekt „Zapis socjologiczny”. Zbiór 14 000 zdjęć (zofiarydet.com) dokumentuje osoby, wnętrza i realia społeczno-kulturowe polskich wsi. W 2016 roku projekt COŚ, CO ZOSTANIE realizowany będzie w Rabce-Zdroju, miejscowości z którą związana była artystka i gdzie została pochowana.

Organizator: Fundacja im. Zofii Rydet
www.fundacjarydet.pl | www.zofiarydet.com | www.facebook.com/coscozostanie

Partnerzy:
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju www.muzeum-orkana.pl
Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju www.mok.rabka.pl
I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce-Zdroju www.romer.nowotarski.pl




Coś co zostanie – warsztaty fotograficzne wokół fotografii Zofii Rydet

COŚ, CO ZOSTANIE 2016

warsztaty fotografii dokumentalnej dla młodzieży w Rabce-Zdroju
3-7 października 2016 r.

Czy wiesz, jak zmieniała się Rabka na przestrzeni lat?
Chcesz poznać historię swojej miejscowości, i lubisz fotografować.
Chciał(a)byś na 5 dni zamienić się w dokumentalistę.
Dołącz do nas!

Zapraszamy młodzież w wieku 15-19 lat do udziału w warsztatach fotograficznych i działaniach bazujących na fotografiach autorstwa Zofii Rydet (artystki fotografki związanej z Rabką), wykonanych w Rabce w latach 1950-1990.

Nasz plan działań 3-7 października 2016:
WARSZTATY FOTOGRAFII DOKUMENTALNEJ,
– wspólnie podążymy szlakiem Zofii Rydet, poszukamy miesjc z fotografii artystki wykonanych w Rabce, sprawdzimy czy istnieją nadal, jak bardzo się zmieniły, spróbujemy odtworzyć podobne kadry współcześnie
UWAGA! Pierwsza zbiórka: 3.10.2016, poniedziałek, g. 15.30 Akademia Malarstwa na Szkle – Muzeum im. Wł. Orkana, ul. Sądecka 6.
Warsztaty odbywać się będą codziennie w g. 16.00-19.00.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Posiadanie własnego aparatu fotograficznego nie jest wymogiem! Wystarczy ciekawość i gotowość do spotkania.

Prowadzenie: Pola Rożek i Paweł Ogrodzki
Wydarzenie na FB https://www.facebook.com/events/515672898631623/
Filmowa zapowiedź warsztatów https://www.youtube.com/watch?v=rgcUYdgLy2U

COŚ, CO ZOSTANIE to projekt realizowany przez Fundację im. Zofii Rydet. W ubiegłych latach były to lokalne działania fotograficzne w miejscowościach, w których Zofia Rydet (artystka fotografka, 1911-1997) realizowała słynny projekt „Zapis socjologiczny”. Zbiór 14 000 zdjęć (zofiarydet.com) dokumentuje osoby, wnętrza i realia społeczno-kulturowe polskich wsi. Po 30 latach fotografie budzą żywe reakcje – zarówno w sieci jak i w gronie rodzinnym/sąsiedzkim, stały się pretekstem do rozmów i spotkań.

W 2016 roku projekt COŚ, CO ZOSTANIE realizowany będzie w Rabce-Zdroju, miejscowości z którą związana była artystka i gdzie została pochowana.

Organizator: Fundacja im. Zofii Rydet
www.fundacjarydet.pl | www.zofiarydet.com | www.facebook.com/coscozostanie

Partnerzy:
Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju www.muzeum-orkana.pl
Miejski Ośrodek Kultury w Rabce-Zdroju www.mok.rabka.pl
I Liceum Ogólnokształcące im. E. Romera w Rabce-Zdroju www.romer.nowotarski.pl

Więcej informacji:
Fundacja im. Zofii Rydet www.fundacjarydet.pl
email: info@fundacjarydet.pl
tel. 501 430 585




I Ogólnopolska Konferencja Naukowa

Zaproszenie do udziału w konferencji.

Rok 2016 jest rokiem jubileuszu dla naszego Muzeum, które od 1936 r. nieprzerwanie udostępnia zwiedzającym ekspozycję urządzoną we wnętrzu XVII w. kościoła. W roku jubileuszowym Muzeum organizuje pierwszą ogólnopolską konferencję naukową dotyczącą rzemieślniczych tradycji regionu karpackiego.
Pragniemy zaprosić do uczestnictwa w naszej konferencji  muzealników, środowisko akademickie, oraz badaczy tej tematyki. Nasza konferencja została objęta opieką merytoryczną przez  Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W skład rady naukowej konferencji weszli: prof. dr hab. Jan Święch, prof. dr hab. Zbigniew Libera oraz dr hab. Marcin Brocki.
Planowane jest wydanie materiałów pokonferencyjnych  w pierwszym numerze Biuletynu Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Tradycyjne rzemiosło i przemysł wiejski Karpat Polskich” została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pliki do pobrania:

Karta zgłoszenia uczestnictwa

Ważne informacje

program_obchodow_jubileuszowych logo_ministerstwo




Rekordowy Jarmark w Muzeum 2016

Rekordowy Jarmark w Muzeum 2016

Tegoroczna edycja imprezy plenerowej, którą od lat organizuje Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju, gościła rekordową liczbę twórców ludowych i rękodzielników. Po raz pierwszy w najbliższym otoczeniu zabytkowego kościółka zgromadziliśmy ok. 50 wystawców. W tym roku nie zabrakło lokalnych artystów z okolic Rabki, którzy corocznie uświetniają Jarmark swą obecnością. Od kilku lat przybywają do nas także zabawkarze z Żywiecczyzny, prezentujący tradycyjną zabawkę jarmarczną. Imprezie towarzyszyły warsztaty dawnych rzemiosł i rękodzieła oraz pokazy: rzeźby, snycerki i zabawkarstwa. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła kapela Zespołu Regionalnego Robcanie. Po raz pierwszy gościliśmy Pana Zygmunta  – słynnego człowieka orkiestrę, który swym niewyczerpanym repertuarem umilał czas zwiedzającym. Zapraszamy do zaglądania do galerii a więcej zdjęć na fanpage’u Muzeum




Jarmark w Muzeum 2016 – zapraszamy

Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce – Zdroju serdecznie zaprasza na doroczny Jarmark w Muzeum. Ta impreza plenerowa zrzeszająca lokalnych twórców ludowych i rękodzielników odbędzie się tradycyjnie 22 lipca w święto odpustowe przy starym, XVII wiecznym kościółku w Rabce

W tym roku podczas kiermaszu regionalnego zaprezentują swe wyroby rzeźbiarze, zabawkarze, snycerze, i rękodzielnicy z naszego regionu.

W ramach Jarmarku w Muzeum 2016 odbędą się warsztaty rękodzieła. Pod okiem twórców będzie można wykonać drewnianą zabawkę, kwiaty z bibuły. Na ciekawych świata czekają warsztaty składania papieru techniką origami i warsztaty kreatywne: biżuteria z guzików.

O 12:00 dla zgromadzonych gości zagra kapela “Robcanie”.
Wstęp wolny
Zapraszamy

 




XIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej