Otwarcie wystawy scenografii Teatru Lalek Rabcio za nami…

Wystawa scenografii Teatru Lalek „Rabcio” została oficjalnie otwarta dla zwiedzających. Podczas wernisażu Dyrektor Zbigniew Wójciak przybliżył zgromadzonym gościom historię teatru oraz omówił formy wykonywania projektów scenograficznych. A po wystawie oprowadziła zwiedzających Janina Handzel – Karpus – kierownik pracowni. W czasie 65 lat Teatr Lalek Rabcio współpracował z 46 scenografami a realizatorami projektów scenografii, lalek i rekwizytów była zawsze pracownia własna rabczańskiego Teatru. Największa ilość scenografii (35!) została zaprojektowana przez artystę plastyka i byłego Dyrektora Teatru – Jerzego Koleckiego. Wystawa prezentuje historyczne lalki i rekwizyty z trzynastu spektakli wystawionych w ostatnich 10 latach. Autorami wystawy jest Pracownia Teatru Lalek „Rabcio”.

Zapraszamy do zwiedzania w godzinach otwarcia Muzeum do 24.10.2014 r.

ngg_shortcode_0_placeholder” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]




Wernisaż wystawy scenografii Teatru Lalek Rabcio

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy scenografii Teatru Lalek „Rabcio” pt. „Spotkanie z Rabciem”, który odbędzie się 28 sierpnia o godzinie 16:00 w starym kościółku – muzeum.

Teatr Lalek „Rabcio” powstał w 1949 roku. Ideą twórców było dotarcie z przedstawieniami do dzieci przebywających na leczeniu w miejscowych sanatoriach. Pomysłodawczynią powstania „Rabcia” była pedagog Pani Stanisława Rączko. Inauguracyjny spektakl odbył się 12 listopada adaptacją baśni Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Początkowo przedstawienia odbywały się jedynie w rabczańskich sanatoriach. Z czasem Teatr wyruszył do innych miejscowości całej Polski oraz za granicę. Gościł w byłej Jugosławii, Czechach, Słowacji, Niemczech, Szwecji, Danii, Hiszpanii, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Bośni i Hercegowinie, Austrii. Teatr wystawiał swoje sztuki również w języku esperanto oraz brał udział w festiwalach krajowych i zagranicznych, zdobywając liczne nagrody.

Aktorzy „Rabcia” posługują się urozmaiconą techniką lalkową: kukły, jawajki, pacynki, marionetki, maski. Wizytówką Teatru są przedstawienia oparte na miejscowych zwyczajach, legendach, opowiadające o ludowych bohaterach Podhala, przedstawiane w gwarze góralskiej.
Teatr uprawia z powodzeniem różne gatunki scenicznej wypowiedzi: baśń, przypowieść, balladę poetycką, kabaret, musical. Repertuar Teatru adresowany jest nie tylko dla najmłodszej widowni. Oferta programowa wzbogacona jest także propozycjami dla młodzieży i widzów dorosłych. Teatr Lalek „Rabcio” w latach 1949 – 2014 zrealizował 125 premier, zagrał około 15 tysięcy spektakli dla 3 milionów widzów.
W 2009 roku Teatr został doceniony za wkład w rozwój kultury polskiej i otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” nadaną mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Rada Powiatu Nowotarskiego przyznała Teatrowi Lalek „Rabcio” medal „Zasłużony dla Podhala”.




Heródek – Orawski Nikifor – film STUDIA GRADES

Jeszcze do 30 sierpnia 2014 r. potrwa wystawa “Heródek – Orawski Nikifor” prezentowana w starym, rabczańskim kościółku – muzeum. Wystawa prezentuje rzeźby jednego z najbardziej rozpoznawalnych twórców kręgu ART BRUT (twórczość artystów z marginesu społecznego) w Polsce. Po raz kolejny nakręcenia filmu (teledysku) promującego wystawę podjęli się Aleksander Hordziej i Katka Szczęśniak ze Studia GRADES (znani bliżej jako Dirty Sanczez & Pani Lampka). Już dziś prezentujemy efekty wielomiesięcznej, wytężonej pracy, podczas której błądziliśmy po orawskich bezdrożach łapiąc najlepsze możliwe kadry. Filmik powstał w Lipnickich plenerach a główną rolę prócz rzeźb zagrała Babia Góra, kręcona z różnych perspektyw (także ze szczytu). Ten trzyminutowy film był także dobrym pretekstem aby rzeźby wyszły z magazynów i sal wystawowych i zaprezentowały się w swej “boskiej” krasie tam gdzie ustawiał je zwykle ich twórca. Już niedługo opublikujemy dłuższą wersję filmu zawierającą wywiady z ludźmi którzy znali Heródka i jeszcze więcej lipnickich klimatów.

W filmie wykorzystano archiwalne nagranie pt: “Heródek” autorstwa prof. Romana Reinfussa udostępnione przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie oraz fotografie Jerzego Sierosławskiego ze zbiorów Muzeum w Rabce. Dźwiękowe impresje a la Heródek pochodzą ze spektaklu “Nieudany Krewniak” Maji Spychaj – Kubackiej, a ich autorem jest Ludwik Młynarczyk.
video: Aleksander Hordziej, Lech Baranik
opieka merytoryczna: Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka
wyprodukowali i wyreżyserowali: Pani Lampka & Dirty Sanczez Studio Grades
(Katarzyna Szczęśniak, Aleksander Hordziej, Małgorzata Wójtowicz-Wierzbicka)
najlepszy asystent: Radek Wierzbicki
pomoc nieśli: Natalia Klęsk, Baha Habieda, Kolec i Sylwia, Ania Hojwa, Marcin Gałęziowski
Szczególne podziękowania dla Maryny Lechowskiej –Bujak, Jana Smreczaka i Karoliny oraz Marcina Kowalczyków za wsparcie duchowe.

Poniżej link do filmu oraz na fanpage Muzeum
http://www.youtube.com/watch?v=06GsHSRY8kA

lub

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=785649021485298&id=482401378476732